Держборг стане одним із чинників неможливості нашого швидкого росту після війни. 2023 рік і перша половина 2024-го – наше вікно можливостей зі списання боргу

Фото: Алексей Кущ / Facebook

Державний борг України тим часом сягнув $133 млрд. Хотів написати: "Що впритул наблизило відношення боргу до ВВП до критичної позначки у 100% валового продукту". Але вчасно зупинився.

Для розрахування індикатора боргового навантаження через ВВП потрібно знати обмінний курс. За фіксованого курсу на рівні 36,6 наш ВВП поточного року може сягнути 6 трлн грн або $163 млрд. Якщо взяти курс 40 – отримаємо $150 млрд.

Але це дуже умовно. Реальність побачимо після війни, коли скасують валютні обмеження, запровадять змінний курс. І коли зникне чинник воєнного бюджету і зовнішньої допомоги.

У будь-якому разі чинник держборгу стане одним із чинників неможливості нашого швидкого росту після війни. А за відновлення ВВП доведеться ще й платити кредиторам бонуси за зростання за ВВП-варантами "імені Яресько".

І проблему держборгу щосили тягнуть крізь час війни, втягуючи її в період повоєнного відновлення, коли ніхто не дозволить вести діалог із кредиторами про списання боргу. Україна на той час випаде з фокуса міжнародної уваги, як це вже відбувалося наприкінці 2015 року. І розраховувати на преференції в цьому питанні буде нереально.

По суті, 2023 рік і перша половина 2024-го – і є наше вікно можливостей зі списання боргу.

Загалом недовго нашому Мінфіну залишилося тримати цей редут для кількох фондів-яструбів.

Декому воздасться...

Джерело: Алексей Кущ / Facebook