Давайте чесно. У законодавстві України немає такого терміна чи словосполучення, як "національні дружини"
За словами юриста Анни Маляр, для участі в охороні громадського порядку громадяни мають створювати громадські формування з охорони громадського порядку, а не громадські організації.
Уже третій день у зв'язку з поширеним відео прийняття присяги "національними дружинами" до мене активно звертаються ЗМІ з проханням роз'яснити – як закон урегульовує участь громадськості в охороні громадського порядку.
І сьогодні-завтра в мене ще п'ять ефірів, у яких я простими словами поясню, що закон дозволяє, а що ні, хто може створювати ці громадські формування, контролювати і що робити простій людині, якщо до неї на вулиці підходить міцний молодий чоловік в однострої.
Але давайте про головне і чесно. У законодавстві України немає такого терміна чи словосполучення, як "національні дружини". Це просто назва громадської організації, яка була зареєстрована в травні 2017 (імена і прізвища засновників є на сайті Мін'юсту).
Тепер увага: брати участь в охороні громадського порядку громадяни можуть шляхом створення громадських формувань з охорони громадського порядку, а не громадських організацій – це різні речі, регулюються різними законами і мають різний правовий режим.
А тепер відчуйте різницю у підходах до участі громадян в охороні громадського порядку.
Фондом місцевої демократії та Лабораторією мирних рішень в об’єднаній територіальній громаді Нової Водолаги Харківської області була проведена величезна робота з навчання членів громади та місцевої поліції співпраці та ефективної комунікації. Є реальні результати. Громада сама може впоратися з питанням співпраці з поліцією та охорони громадського порядку.
Я брала участь у цій надзвичайно корисній і цікавій роботі. Даю посилання на звіт та цікаві матеріали по цьому проекту "Діалог поліції та громади як соціальна технологія впровадження принципів community policing у місцевій громаді".
На ст. 92 є і моя аналітична довідка з висвітленням усіх ризиків та переваг для громади законодавства про участь громадян в охороні громадського порядку. Є порівняльна таблиця – які спецзасоби можуть використовувати члени громадських формувань і за яких умов.
Джерело: Анна Маляр / Facebook
Опубліковано з особистого дозволу автора