МКС ніколи не переслідує військовослужбовців. Суд цікавить тільки "велика риба": президенти, генерали, головнокомандувачі

Фото: Oleksandra Matviichuk / Facebook

Ратифікація Римського статуту – це подія історичного масштабу. Це означає, що Україна приймає як аксіому – масове насильство має бути покаране. І якщо на це не вистачить сил у самій державі, то буде міжнародний суд.

Я рада, що у президента й Верховної Ради вистачило політичної волі, щоб нарешті це сталося. Сподіваюся, що вистачить сил продовжити комплексні зміни до ККУ – злочини проти людяності, каталог воєнних злочинів, універсальна юрисдикція й багато чого іншого.

Для мене  це персональна історія.

У лютому 2014 року після масових розстрілів на Майдані ми у "Євромайдан SOS" закликали парламент ратифікувати Римський статут. Далі працювали з парламентарями над разовими деклараціями, які дозволили МКС відкрити розслідування й видати ордер на арешт Путіна. Я була авторкою першого подання по "українському кейсу" до МКС. Потім була перша перемога. Ми у правозахисному порядку денному добилися змін до Конституції та зняли правові перешкоди до ратифікації – і це дало можливість голосувати за Римський статут сьогодні.

Тож що відбулося і яка робота попереду?

Парламент проголосував, що наступні сім років Україна не буде визнавати юрисдикцію МКС щодо воєнних злочинів, вчинених українськими громадянами. У дискусіях навколо цього питання звучало, що це потрібно "для захисту українських військових". Але МКС ніколи не переслідує військовослужбовців. МКС цікавить тільки "велика риба" – президенти, міністри, генерали, головнокомандувачі.

Це звучить неочікувано, але тепер Міжнародному кримінальному суду розслідувати російські воєнні злочини може стати важче, ніж до ратифікації. Громадяни України приймають участь у російських воєнних злочинах і злочинах проти людяності. Як-от сумнозвісний комендант концтабору "Ізоляція" громадянин України Денис Куликовський, він же Палич, який власноруч катував, ґвалтував і вбивав ув’язнених людей. Як із забороною розслідувати його дії можна розкрутити ланцюг наказів від "Ізоляції" та "МГБ" до адміністрації президента Росії, це ще те запитання.

У МКС не було досвіду проводити розслідування з такими обмеженнями. Тож цікаво, якою буде публічна позиція суду.

Ну й пару слів про внесення змін до ККУ. 98% злочинів, що зробили росіяни, буде розслідувати не МКС, а національні органи слідства й суду. Тому нам потрібно працювати далі над комплексними змінами до ККУ і КПК, щоб у них був належний правовий інструментарій.

Вітаю усіх, хто боровся за ратифікацію усі ці роки. Давайте працювати далі!

Джерело: Oleksandra Matviichuk / Facebook

Опубліковано з особистого дозволу автора