Діти бійців Маріупольського гарнізону прикордонників у Міжнародний день захисту дітей звернулися до своїх батьків. Відео

У ролику діти українських прикордонників розповіли, як пишаються своїми батьками
Скріншот: Державна прикордонна служба України / Facebook

Державна прикордонна служба 1 червня у Facebook оприлюднила відео до Міжнародного дня захисту дітей, у зйомках якого взяли участь діти бійців Маріупольського гарнізону прикордонників.

"Діти прикордонників Маріупольського гарнізону пишаються своїми батьками, передають їм вітання та сподіваються якнайшвидше побачити своїх найрідніших", – ідеться в описі відео.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

Маріуполь – найбільше портове місто на березі Азовського моря, до війни там проживало майже 500 тис. людей. Бої за Маріуполь тривали з 24 лютого, коли почалося масштабне вторгнення російських військ в Україну. Окупанти не змогли взяти місто штурмом і почали скидати на нього авіабомби, обстрілювати з артилерії та реактивних систем залпового вогню. Жителі обложеного Маріуполя через російських окупантів залишилися без води, світла, тепла, зв'язку та продуктів. Евакуацію мирних жителів із міста фактично заблокували окупанти.

21 квітня президент України Володимир Зеленський сказав, що більшу частину міста росіяни "давно захопили". У Маріуполі, за його інформацією, залишаються заблокованими приблизно 120 тис. мирних жителів. Зокрема, українські військовослужбовці та частина жителів Маріуполя перебувають у бомбосховищах заводу "Азовсталь", який штурмують окупанти.

23 квітня Зеленський пояснив, що деблокувати Маріуполь у військовий спосіб поки що неможливо і командири захисників міста "прекрасно це розуміють".

РФ завдає численних авіаударів по заводу. Уночі 28 квітня окупанти скинули на військовий шпиталь на "Азовсталі" багатотонні авіабомби, було зруйновано операційну. Унасідок чого були загиблі, поранені та контужені.

30 квітня заступник командира полку "Азов" Святослав Паламар (позивний Калина) повідомив, що з "Азовсталі" вдалося евакуювати 20 людей, це жінки та діти.

Завод "Азовсталь" був останнім об'єктом у Маріуполі, який утримали українські військовослужбовці. Там були бійці Національної гвардії, зокрема полку "Азов", співробітники СБУ, військовослужбовці ЗСУ, прикордонники та поліцейські. У бомбосховищах заводу також станом на початок травня були сотні цивільних.

Генеральний штаб ЗСУ повідомив пізно ввечері 16 травня, що з "Азовсталі" евакуювали 264 українських військовослужбовців, зокрема 53 тяжкопоранених. Їх перевезли до Новоазовська та Оленівки, які розташовані на території, підконтрольній бойовикам "ДНР". У Генштабі ЗСУ та Міноборони України повідомили, що евакуйованих захисників Маріуполя планують обміняти.

У ніч на 17 травня Зеленський заявив про початок операції з порятунку захисників Маріуполя.

17–18 травня російські та західні ЗМІ повідомляли, що "Азовсталь" покинула ще частина військовослужбовців. За інформацією британської розвідки станом на ранок 20 травня, завод "Азовсталь" покинуло до 1700 українських військовослужбовців. Зеленський в інтерв'ю, яке вийшло 20 травня, висловив очікування, що вивезення військовослужбовців завершиться протягом найближчих "навіть не днів, а часу". Міноборони РФ того самого дня увечері заявило про завершення виведення українських військовослужбовців із заводу.

Депутат Держдуми РФ від фракції "Справедливая Россия – За правду" Анатолій Вассерман запропонував заборонити обмін українських військовослужбовців із полку "Азов" на російських військовополонених. У відповідь спікер Держдуми РФ В'ячеслав Володін доручив комітету з оборони та безпеки підготувати "відповідне протокольне доручення". У Міноборони України наголосили, що заява розрахована на внутрішню пропаганду в РФ.

У міжнародній правозахисній організації Amnesty International 18 травня попередили, що серйозно стурбовані долею захисників "Азовсталі".

20 травня Зеленський згадав про хоробрість екіпажів вертольотів, які літали до Маріуполя. "Загинула дуже велика кількість наших льотчиків, на жаль. Абсолютно героїчні люди, які знали, що складно, що майже неможливо долетіти до "Азовсталі" і привезти їм ліки, їжу, воду, забрати тіла, поранених", – сказав він.