Як Яма опинився за кордоном у перші дні війни і що говорять про хореографа в українському шоу-бізнесі
40-річний український хореограф, екссуддя шоу "Танці з зірками" на "1+1" Влад Яма понад рік живе разом із дружиною й сином у США. За словами хореографа, він, зокрема, займається волонтерською діяльністю на підтримку України. Днями український ведучий Юрій Горбунов припустив, що Яма, можливо, не повернеться зі США в Україну.
Інтернет-видання "ГОРДОН" згадує, як танцюрист опинився у США і що про нього говорять в українському шоу-бізнесі.
Як Яма опинився за кордоном
24 грудня 2021 року, за два місяці до повномасштабного російського вторгнення, Яма раптово звільнився з "1+1", пропрацювавши там із травня. Ведучий не став називати причин звільнення, повідомивши лише, що вважає свою місію завершеною.
Після повномасштабного вторгнення РФ Яма довгий час не афішував свого місцеперебування, зникнувши із суспільного простору. Про те, що він перебуває за кордоном разом із дружиною й сином, танцюрист уперше зважився розповісти влітку 2022 року в інтерв'ю українському журналістові Славі Дьоміну.
За словами Ями, він спершу виїхав із країни в Європу, а потім у США. Танцюрист зазначив, що у США дає благодійні уроки танців на підтримку України.
"Я виїхав одразу, дуже швидко, – заявив танцюрист. – Серце болить щодня, коли читаєш новини".
Яма наголосив, що його син мріє повернутися в Україну.
"Він хоче піти до школи, де проходив підготовчі заняття, але я не впевнений, що це станеться", – заявив тоді хореограф.
Пізніше Дьомін повідомив, що Яма заблокував його в соцмережах.
Коментар дружини
Дружина Ями Ліліана, відповідаючи у вересні на запитання підписників, чому танцюрист після того, як вивіз сім'ю за кордон, не повернувся в Україну, заявила, що вважає таке запитання некоректним.
"Це особиста справа кожного. У всіх різні історії та причини. Кожен переживає війну по-своєму. Я поважаю вибір кожного, – заявила вона. – Ми також допомагаємо на своєму фронті".
Чим Яма займається у США
Після цього Яма почав періодично публікувати у своєму Instagram пости про благодійні майстер-класи на підтримку українців.
Реакція колег на від'їзд Ями
Однією з перших від'їзд Ями прокоментувала його колега, переможниця "Танців з зірками" Ілона Гвоздьова.
"Якщо вони виїхали й у них є можливість стати рупором за кордоном, нехай це буде їхня головна місія. Тоді народ сприйме їхній від'їзд нормально, а якщо просто поїхати і сидіти просто на пляжі – авжеж, це наштовхує на думки", – підкреслила танцівниця.
Український хореограф, суддя "Танців з зірками" Максим Чмерковський, який проживає у США, зізнався, що не вважає, що Яма робить правильно, залишаючись за кордоном. Водночас він наголосив, що не має права оцінювати вчинки колеги, оскільки сам не на фронті.
Український хореограф Євген Кот заявив, що не може засуджувати Яму за від'їзд, але не розуміє, як йому вдалося покинути країну першого дня повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ в Україну.
"Я не можу засудити його рішення. Це його життя, і він приймає рішення, які хоче. Хтось хоче виїхати за кордон, хтось хоче воювати, хтось хоче ухилятися, хтось узагалі хоче стати колаборантом. Це вибір кожного, – заявив Кот. – Для мене питання – як люди покинули країну? Як законним шляхом можна було це зробити, якщо о 5.30 [24 лютого] у нас був введений воєнний стан. Це не моє діло, я цим займатися не буду, просто питання зависло в повітрі".
Український актор Тарас Цимбалюк заявив, що Яма, перебуваючи за кордоном, допомагає Україні набагато більше, ніж якби перебував на фронті.
"Докопалися до Ями. Полили лайном у кращих традиціях бездумної біомаси, а те, скільки він там уже організував заходів на підтримку України і скільки грошей зібрав для ЗСУ, мало кого цікавить, – написав Цимбалюк. – Справді, краще нехай зі своєю багатотисячною аудиторією стоїть на блокпості й мовчить. Так же воно логічніше?"
Цимбалюк заявив, що медійні чоловіки набагато корисніші на "інформаційно-волонтерській війні", ніж "у гарячих точках як бойова одиниця". Актор розповів, що залучений у більш ніж 10 благодійних зборах, але це мало хто помічає.
За словами Горбунова, українці вибачать Ямі після того, як він повернеться в Україну.
"Як можна говорити Владу, він правий чи ні? З точки зору громадянської позиції – можливо, ні. З точки зору захисту сім'ї і власної персони – напевно, так. Найпростіше, що ми можемо робити, – це звинувачувати. Найскладніше – зрозуміти людину".
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 7 лютого – до 20 травня 2023 року.
Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підпадають під призов на військову службу під час мобілізації, окрім особливих винятків. 16 серпня президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після закінчення дії воєнного стану.
Відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карають позбавленням волі строком від трьох до п'яти років.