Правозахисна організація "ЮрФем" оприлюднила контакти, за якими жертви сексуального насильства в Україні можуть звернутися по допомогу

Сексуальне насильство під час конфліктів – злочин, який не має строку давності
Фото: depositphotos.com

Постраждалі від сексуального насильства під час конфліктів можуть звернутися в Україні по комплексну юридичну і психологічну підтримку у спеціальні сервіси допомоги. Про це у пресрелізі, наданому інтернет-виданню "ГОРДОН", розповіли представники правозахисної організації "ЮрФем".

Для отримання допомоги можна зателефонувати на лінію правової допомоги "ЮрФем" за номером 068 145 55 90 або 0 800 30 55 90 (дзвінки безплатні), а також написавши у Viber/Telegram або залишивши заявку на сайті.

Підтримку постраждалим також надають Центри допомоги врятованим – це державні установи, створені урядом України в партнерстві з UNFPA, "Платформа допомоги врятованим", сервіс психотерапевтичної допомоги постраждалим від сексуального насильства під час конфліктів "Аврора", а також система безоплатної правової допомоги (БПД).

Інфографіку надала організація

"Сексуальне насилля під час конфлікту – ще один вид зброї проти мирного населення, елемент злочину проти людяності, – наголошують у пресрелізі. – З 2014 року від різних форм сексуального насильства під час конфліктів постраждали сотні людей. Від початку повномасштабного вторгнення їхня кількість значно зросла: лише зареєстрованих [на початок березня] фактів сексуального насильства під час конфліктів нараховується 274. А скільки людей ще мовчать про свій біль? Скільки перебувають у жахливих умовах окупації та полону і навіть не мають змоги говорити?"

Представники "ЮрФем" зазначили, що постраждалі замовчують пережите через страх соціальної стигматизації. "Осуд, відчуття провини й незахищеності, соціальний тиск змушують людей мовчати. Але цей біль лише накопичується і може навіть руйнувати життя. Усі мають розуміти – постраждалі ніколи не винні в тому, що з ними трапилося, адже в насиллі завжди винен той, хто його вчинив", – зазначили у правозахисній організації.

Команда "ЮрФем" нагадала, що в березні 2024 року віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина презентувала пілотний проєкт "Невідкладні проміжні репарації для постраждалих від сексуального насилля під час війни в Україні", створений разом із Глобальним фондом тих, хто пережив насильство, урядовою уповноваженою з гендерної політики та громадськими організаціями, які займаються правовою і психологічною підтримкою постраждалих.

Під час реалізації цього проєкту, наголошують у пресрелізі, особливу увагу приділяють забезпеченню "якісних, холістичних, репараційних заходів з урахуванням конфіденційності інформації та підходу, орієнтованого на постраждалого".

Контекст:

Сексуальне насильство під час конфліктів – злочин, який не має строку давності, тому звернутися по допомогу можна будь-якої миті. Свідчення постраждалих від сексуального насильства під час конфліктів можуть допомогти довести скоєння воєнних злочинів, злочинів проти людяності, геноциду проти українського народу, зазначили в організації.