Що таке правильний сон і як його досягти
Під час сну виробляються гормони, відбувається регенерація тканин, нормалізується обмін речовин.
Брак сну призводить до втрати концентрації уваги, погіршення пам'яті, ослаблення імунітету, розвитку захворювань серця і судин, цукрового діабету, гормональних порушень. Небезпечна нестача сну й ожирінням, оскільки під час недосипання виробляється грелін – так званий гормон голоду.
Сон поділяють на фази: повільну і швидку. Перша настає одразу після засипання. У цей період тіло розслабляється, людина занурюється у глибокий сон. Повільна фаза триває приблизно 90 хвилин. У другій фазі, яка триває 10–20 хвилин, підвищується тиск і температура тіла, очні яблука роблять кругові рухи під закритими повіками. Саме в цій фазі людині сняться сни.
У процесі сну повільна і швидка фази чергуються одна з одною, утворюючи цикли. Повноцінним вважають сон, який триває майже вісім годин і має п'ять циклів, що тривають приблизно по 100 хвилин.
Щоб домогтися повноцінного сну, важливо дотримуватися режиму загалом. Прокидатися важливо вранці, а не спати до полудня. Тоді до вечора організму знадобиться перезаряджання, і саме його забезпечить сон.
Не потрібно переїдати на ніч. Це може спричинити важкість у шлунку і фізичний дискомфорт, який не дасть заснути. Останній прийом їжі має бути не пізніше ніж за півтори-дві години до сну.
Також не рекомендують пізно ввечері активно займатися спортом. Це може призвести до стрибка гормонів, підвищення тиску і прискорення серцебиття, які не сприяють засинанню.
Приблизно за дві години до сну краще знижувати активність своєї діяльності і не перевантажувати психіку. Тому перегляд гостросюжетних фільмів або емоційні бесіди краще відкласти на потім.
Необхідно подбати про комфортне місце для сну. Краще віддати перевагу ліжку з натуральної тканини. Важливо також спати на зручному матраці, комфортному для хребта.