"Створили сайт-болванку і підключають ботоферми". Російські пропагандисти запустили фейк про нібито торгівлю дітьми фондом Зеленської

Зеленська повідомила про створення свого фонду у вересні 2022 року
Фото: Олена Зеленська / Facebook

Російські пропагандисти запустили дезінформаційну кампанію проти першої леді України Олени Зеленської – вони створили фальшивий сайт із фейковою інформацією англійською мовою про те, що нібито однойменний благодійний фонд Зеленської причетний до торгівлі дітьми. Про це 7 листопада у Telegram повідомила радниця глави Офісу президента Дар'я Зарівна.

"Просто зараз росіяни проводять декілька дезінформаційних кампаній. Перша – Росія поширює фейковий матеріал про те, що "Фонд Олени Зеленської виявився замішаним у схемах із торгівлі дітьми". Створили сайт-болванку з текстом, і одночасно із цим підключають ботоферми для розповсюдження його в соцмережах із прицілом на західну аудиторію. Знаходять фотографії наших дітей і пишуть відповідні тексти. Навіть під фото моєї доньки з'явилося", – написала Зарівна.

Контекст:

Зеленська повідомила про створення фонду у вересні 2022 року. Фонд займається адресною медичною допомогою постраждалим у війні, відновленням медичних та навчальних закладів, наданням гуманітарної допомоги дитячим будинкам сімейного типу. У лютому 2023 року американський актор Леонардо ДіКапріо зробив благодійний внесок у фонд Зеленської. Суми самого внеску не розголошували, але в заяві фонду йшлося про те, що завдяки підтримці голлівудської знаменитості допомогу буде надано дітям, які найбільше постраждали від війни.

Фейк про фонд Зеленської – не єдиний, який 7 листопада почали поширювати росіяни. Цього самого дня російські пропагандисти також опублікували фейкове звернення головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, де він нібито закликає до державного перевороту.

У Центрі протидії дезінформації зазначили, що відео було створено та поширено росіянами за допомогою технології діпфейк у ТіkТоk, X (Twitter) і Telegram. "Головнокомандувач ЗСУ не виступав зі зверненням і не закликав до військового перевороту. Розповсюджуючи подібні фейки, рашисти прагнуть посіяти панічні настрої серед населення та запевнити у розколі між владою і військовими", – ідеться у повідомленні.

Лише тиждень тому, 1 листопада, сам Залужний попередив про ймовірні провокації та розсилання фейків від його імені в соцмережах.