"У них немає води, ліків, їжі". Фреймут записала звернення від імені жінок і дітей Харкова, які просять створити гуманітарний коридор
Українська ведуча Ольга Фреймут 1 березня на своїй сторінці в Instagram опублікувала відео, у якому розповіла про розмову з подругою з обстріляного російськими окупантами Харкова, а також про прохання жінок і дітей міста створити для них зелений коридор.
"Сьогодні вранці після новин про Харків я почала дзвонити своїм подругам. І я почула Любу, яка вже кілька днів перебуває в укритті зі своїми дітьми. Від імені всіх жінок Харкова вона попросила мене звернутися до тих, хто має силу і владу, допомогти їм у створенні гуманітарного коридору, у них немає води, ліків, їжі. Зруйновано не тільки місто – зруйновано вже силу людей", – сказала у кадрі Фреймут.
Текст звернення ведуча опублікувала у підписі.
"Ми, жінки та діти міста Харкова, звертаємося до всіх урядів та до всіх Високих договірних сторін, які ратифікували Конвенцію про захист цивільного населення під час війни (Женева, 12 серпня 1949 року). Харків піддається обстрілу ворожої армії, яка прямо порушує принципи міжнародного права. Принцип розрізнення, відповідно до якого сторони, що перебувають у конфлікті, повинні завжди розрізняти цивільне населення й комбатантів, а також цивільні й воєнні об'єкти та відповідно спрямовувати свої дії тільки проти воєнних об'єктів. Порушується також принцип сумірності (пропорційності). З боку агресора точаться цілеспрямовані напади на цивільних осіб та цивільні об’єкти, що тягне за собою чисельні втрати життя серед цивільного населення міста, поранення цивільних осіб та шкоду цивільним об'єктам. Агресор застосовує системи залпового вогню, такі як "Град", "Смерч". Вони приносять найбільше руйнувань житлових будинків, шкіл, дитячих садочків та лікарень. Окрім "нерозбірливого" вогню, що влучає у цивільних, ми бачимо також умисні обстріли лікарень, шкіл, водогонів, газогонів та інших об’єктів соціальної інфрастурктури. Відповідно до ст. 35 Конвенції про захист цивільного населення під час війни (Женева, 12 серпня 1949 року). Будь-яка особа, що перебуває під захистом, яка захотіла би залишити територію на початку чи під час конфлікту, матиме право це зробити. Просимо допомоги у вирішенні питання евакуації з території міста Харкова жінок та дітей, для чого просимо створити для них зелений коридор”.
Контекст:
Уранці 24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення російських військ в Україну. Він заявив, що мета РФ – "демілітаризація та денацифікація України". Приблизно о 5.00 збройні сили РФ атакували Україну з півдня, півночі (зокрема з території Білорусі) і сходу. Вони почали обстрілювати українські позиції на Донбасі, завдали ракетно-бомбових ударів по низці аеродромів та інших військових об'єктах. Російські війська атакують житлові квартали, дитячі садки й лікарні. За даними української сторони, РФ застосовує в Україні реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган".
За даними Міноборони України станом на 28 лютого, загальні втрати російських окупантів – 5,3 тис. людей убитими й пораненими. Водночас у міністерстві оборони РФ приховували втрати серед особового складу та визнали їх лише на четвертий день війни, не уточнюючи кількості. Жертвами російської агресії стали 352 мирні жителі, зокрема 16 дітей, поранення дістало 2040 людей.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що окупанти з першої години вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, висунувши вимогу "притягти Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну.