Козячий сир: користь і шкода
У козячому сирі містяться пробіотики, що сприяють нормалізації травлення і зміцненню імунітету.
Козячий сир вважають найдавнішим продуктом харчування. Кочові народи першими помітили, що скисле молоко утворює грудки, які мають високу поживну якість. Їх віджимали і спресовували в єдину форму.
Пізніше в сир почали додавати приправи та різні трави. У середні століття козячі сири стали популярними у Франції й досі є одним з основних продуктів харчування в цій країні. Різні їх види активно виробляють у Провансі.
Козячий сир порівняно з коров'ячим має більш різкий запах і легшу текстуру, відрізняється низьким вмістом насичених жирів, вуглеводів і холестерину. Цей продукт багатий на тіамін, ніацин, рибофлавін, фосфор, вітаміни D і K.
Найбільшою перевагою козячого сиру є його насиченість кальцієм. Він відповідає за міцність кісток, зубів, забезпечує профілактику онкологічних захворювань і нормалізує тиск.
Пробіотики, які містяться в козячому сирі, відіграють важливу роль у роботі шлунково-кишкового тракту, зміцнюють імунітет.
Козячому сиру варто віддати перевагу під час складання дієтичного раціону, а також людям, організм яких не переносить лактозу. Він найкраще засвоюється в чистому вигляді, зі свіжими овочами або як інгредієнт бутерброда на сніданок. Також козячий сир можна додавати в пасту і свіжі салати.
Потенційна шкода цього продукту може полягати в бактерії сальмонели. Вони можуть міститися в молоці. Тому треба вибирати сир надійного виробника, який використовує перевірене, очищене молоко.