Краватка. Історія виникнення аксесуара
Походження краватки пов'язують із хорватськими офіцерами, які прибули до Франції у XVII столітті, але прототипи цього аксесуара з'явилися ще у Стародавньому світі.
18 жовтня святкують Міжнародний день краватки. У 2003 році його вперше відсвяткували в Хорватії. Вважають, що саме хорвати першими наділи найбільш схожий на сучасну краватку аксесуар.
Але прототипи краваток відомі ще у Стародавньому Китаї та Єгипті. Кам'яні фігури чоловіків біля усипальниці імператора Шихуанді мають пов'язки на шиї – як одну з відзнак вельмож. А на давньоєгипетських фресках вищі верстви суспільства зображували з невеликим шматком тканини, накинутим на плечі.
Римські легіонери носили подобу краватки – фокале. Зображення збереглися на колоні імператора Траяна, спорудженої на честь його перемог у 113 році нашої ери. На барельєфах колони нараховують 2,5 тис. фігур римських воїнів, на шиях яких зав'язано вузлом хустки.
Шийні аксесуари змінювалися з часом. У XVI столітті в моду ввійшли коміри, схожі на диски, що повністю закривали шию. На зміну їм прийшов масивний відкладний комір, який накривав плечі.
Історія краватки в тому вигляді, який дійшов до сучасності, починається у XVII столітті. Хорватські офіцери носили яскраві шовкові шийні хустки, які отримували як нагороду за доблесть, виявлену під час Тридцятилітньої війни. Прибувши на запрошення королеви Анни Австрійської до французького двору, вони стали законодавцями моди. Королю Людовику XIV настільки сподобалася ідея прикрашати шию, що він особисто пов'язав собі аналогічну хустку. Мода поширилася на весь двір і незабаром вийшла за межі Франції.
Аксесуар назвали cravate – похідною від самоназви хорватів. В українській мові використовують схожий варіант назви – "краватка". Слово "галстук", яке вживають у російській мові, походить від нідерландської halsdoek і означає "шийна хустка".
У XVII–XVIII століттях хустку почали складати в кілька разів, роблячи її вужчою. Із часом шию стали прикрашати вузькими смужками тканини.
Особливе значення краватці приділяли англійці: джентльмени по кілька годин витрачали на те, щоб ефектно зав'язати краватку. А в 1827 році французький письменник Оноре де Бальзак видав книгу "Мистецтво носіння краватки". Він описав кілька способів носіння краватки залежно від заходу і часу доби.
У другій половині XIX століття в моду увійшла краватка в її сучасному вигляді. Дизайн змінювався протягом століття: варіювалася ширина – від вузької до широкої смужки.