Весняне рівнодення: що це означає
20 березня – весняне рівнодення – кліматична весна стає ближчою.
З наукового погляду рівнодення – явище, коли центр Сонця у своєму видимому русі перпендикулярно перетинає небесний екватор. За всесвітнім часом у північній півкулі весняне рівнодення у 2020 році відбувається 20 березня, коли Сонце переходить із південної півкулі небесної сфери у північну. У південній півкулі – навпаки, березневе рівнодення розглядають як осіннє, а вересневе – як весняне.
У цей час на всій поверхні Землі, за винятком районів земних полюсів, тривалість дня і ночі стає однаковою.
Григоріанський календар складено так, щоб рівнодення випадало на одні й ті самі дати. Але все-таки деякі коливання дат є. У високосні роки рівнодення відбуваються раніше, а пізніше – у роки, які передують високосним. Дата рівнодення припадає на період із 19-го до 22 березня.
В Україні ще до приходу християнства вважали, що після рівнодення розпочинається час, коли потрібно готуватися до приходу тепла. Традиційно цього дня люди пекли пироги, які прикрашали орнаментом у вигляді плетіння – символом розквіту природи, і дарували одне одному печиво у вигляді пташок.
Весняне рівнодення – час, коли птахи починають повертатися додому з теплих країв. Якщо птахи все ще не прилітали, слід було чекати морозів. Якщо цього дня стояла тепла погода, можна було розраховувати на ранню весну. Люди вірили, що, яка погода цього дня, така буде й протягом наступних 40 днів.
День весняного рівнодення потрібно було проводити радісно, у колі сім'ї. Незаміжні дівчата ворожили на судженого й загадували бажання. Звернені до Сонця прохання, як вони вірили, обов'язково справдяться протягом року. Вважали, що бог цього дня спускається ближче до людей і чує всі їхні прохання, помічає потреби.