Як боротися із апатією. Поради телеведучих Рабчуна, Вітвіцької, Гринчука, Гордєєва, Онуфрійчук, Ванникової та Мірошниченка
Як зауважив Володимир Рабчун, апатія – поширена реакція мозку на постійний стрес. Вона заважає людині повноцінно функціонувати, тому важливо розуміти, що цей стан можна подолати.
"Я намагаюся не думати про часові межі завершення війни. Є тут і зараз. Війна закінчиться перемогою України! Намагаюся дозувати інформацію. Перші кілька днів після нападу я з головою поринав у безперервний інформаційний потік, але зрозумів, що це займає більшу частину мого часу і забирає останні сили. Почав робити перерви, з'явилися енергія та бажання щось робити. Раджу всім сконцентруватися на важливому. Це може бути все що завгодно – волонтерство, домашні справи, цікава книга або фізичні навантаження, які можуть покращити самопочуття", – заявив він.
На думку Соломії Вітвіцької, щоб апатія не настала, треба зайняти весь свій час важливими справами.
"Моя порада – шукайте собі заняття, що корисного можна зробити. Наприклад, робота, волонтерство або спорт. Це буде найкраще рішення", – зауважила вона.
Святослав Гринчук зізнався, що в перші тижні після початку війни не міг робити звичні речі. Тому вирішив знайти свій спосіб відновити інтерес до життя.
"Я не міг у перші тижні після початку бомбардувань ні фільми дивитися, ні на книгах концентрувати увагу. Тоді вирішив зайти з іншого кінця – робити те, що раніше робив рідко: вишукував досить складні рецепти приготування їжі, узяв запорошену гітару, спробував вигадати кілька мелодій і заспівав пісню про Україну, яку написав сам", – розповів він.
Гринчук порадив шукати свій рецепт боротьби з апатією, але не зневірятися і не опускати рук.
"Спробуйте робити якісь нескладні речі, властиві вам у мирний час, – читати книги, поливати квіти, слухати музику – залежно від того, що ви любите", – підсумував він.
На думку Єгора Гордєєва, подолати апатію допоможуть тривалі прогулянки.
"Особисто я читати не можу, дивитися художнє або документальне кіно на іншу тематику, аніж військову, – теж. У мене дуже проста історія – я тепер всюди ходжу пішки. Навіть коли дуже далеко. На роботу й у робочих справах. Прокидаюся спеціально на годину раніше і намотую кола. Це розганяє кров і змушує відволікатися. Я й до війни любив думати, коли ходив. А зараз це єдиний мій метод хоч трохи заспокоїтися", – зізнався він.
Іванна Онуфрійчук зізналася, що від стресу вона не могла їсти і в неї зникло бажання щось робити, дбати про себе.
"Я сама себе переналаштувала і змусила перемкнутися. По-перше, встановила графік для перегляду новин. Виділяю на це кілька годин на день, а не як це було раніше, з ранку до ночі. Дивлюся лише офіційні джерела. По-друге, добре допомагають у боротьбі з апатією фізичні навантаження", – розповіла вона.
Ведуча додала, що психологічно легшає, коли допомагаєш іншим.
"Це називають теорією маленьких справ – щодня робиш щось корисне для інших і для себе. Загалом важливо дбати про себе – підтримувати здоров'я, висипатися, не пропускати прийомів їжі, приносити собі маленькі задоволення", – зауважила вона.
Як заявила Ірина Ванникова, важливо знайти точку опори. Це можбути робота, хобі, близькі, вивчення нового.
“Я почала бігати. Максимум скільки я пробігаю зараз – три кілометри. Це плюс-мінус пів години, але для мене це вже ритуал. Не любите бігати чи робити фізичні вправи – прибирайте, копайтеся на городі, помийте підлогу, зітріть пил, складіть речі. Це вже якась діяльність, і вона заспокоює", – розповіла вона.
Тімур Мірошниченко переконаний, що треба жити тут і зараз, вірити в перемогу.
"Найголовніше – не зупинятися, щось робити. Якщо є можливість виконувати свої прямі обов'язки, ідеально! Якщо ні, однаково щось робіть. Краще руками й на відкритому повітрі", – порадив він.
Телеведучий також порадив починати планувати "своє завтра, своє літо, своє життя в новій Україні".