Мати Тереза: за що боготворили і критикували відому черницю
Відому католицьку черницю Марію Терезу зарахували до лику святих, але її особистість у суспільстві досі оцінюють неоднозначно.
26 серпня 1910 року в місті Скоп'є (Македонія) народилася Агнес Годже Бояджиу, яка стала всесвітньо відомою як Мати Тереза, або Свята Тереза з Калькутти. У перекладі з албанської справжнє ім'я Матері Терези означає "квітка троянди".
Свій життєвий шлях юна Агнес визначила ще в дитинстві, коли зачитувалася апокрифами – життєписами святих. Тоді ж вона дізналася про місіонерів, і вирішила, що й сама нестиме в маси слово Боже.
Фото: EPA
У віці 18 років дівчина вирушила до Ірландії, де вивчала мови. Вона володіла англійською, албанською, сербською, хінді і бенгальською. А вже за рік вирішила вирушити в Індію, щоб допомагати бідним і викладати в католицькій школі для малозабезпечених дітей у Калькутті. За свою роботу вона принципово не брала грошей, а на хліб просила милостиню в перехожих. У 21 рік Агнес дали нове ім'я: Тереза. Так її назвали після постригу в черниці.
Тереза продовжувала діяльність учительки до 36 років. У цьому віці, як розповідала черниця, їй явився Ісус і закликав присвятити своє життя стражденним: хворим і нужденним. Вона заснувала спільноту монахинь, а чотири роки потому такі союзи з'явилися більш ніж у ста країнах світу.
Мати Тереза часто ризикувала життям, перебуваючи в умовах антисанітарії. Вона перехворіла на малярію, запалення легенів, у неї було кілька серцевих нападів. Монахиня побувала в найгарячіших точках, за що її нагородили Нобелівською премією миру. Мати Тереза попросила кошти, які мали витратити на святкування цієї події, спрямувати як допомогу малозабезпеченому населенню Індії.
Католицька церква ще за життя черниці величала її як Матір Терезу й зарахувала до лику блаженних, а після смерті канонізувала – визнала святою. На церемонії канонізації, яка відбувалася у Ватикані, були півтори тисячі бездомних.
Матері Терезі приписували чудеса: зцілення безнадійних хворих, від яких відмовилися лікарі. Водночас монахиня зазнавала критики. Вона заявляла, що все в руках Бога, а тому не слід вживати ліки і знеболювальні препарати. Хоспіси, у яких вона мала вплив, дотримувалися цих порад, і люди вмирали в муках. Водночас саму її лікували в новітніх клініках. Також критики зазнавала і її заборона жінкам робити аборти й розлучатися з чоловіками.
Після смерті Матері Терези 5 вересня 1997 року на світі залишилося понад чотири тисячі її послідовниць.