Добудова блоків Хмельницької АЕС стане логічним кроком у зміцненні енергетичної безпеки України – експерт
В умовах війни й енергетичних атак РФ добудова двох енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції є виправданим рішенням. Про це в коментарі "РБК-Україна" сказав головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
За словами експерта, попри постійні удари російських військ по енергетичній інфраструктурі, атомна генерація залишається відносно захищеною. Росія уникає атак на атомні електростанції через небажані наслідки на міжнародній арені, натомість концентруючись на теплових і гідроелектростанціях.
"Атомна генерація, імовірно, не стане ціллю для ударів, і тому саме їй варто приділити увагу. Це дозволить Україні виробляти більше електроенергії, яка є критично важливою для функціонування країни під час війни", – зазначив Ус.
Він підкреслив, що витрати на добудову атомних блоків є цілком виправданими, оскільки вони сприятимуть посиленню енергетичної безпеки країни й забезпечать стабільне виробництво електроенергії, попри ймовірні удари РФ по інфраструктурі розподілу.
"Навіть під час війни ці інвестиції мають стратегічне значення для України. Паралельно необхідно вести роботу з міжнародними партнерами, аби РФ усвідомлювала наслідки можливих ударів по атомній генерації", – наголосив експерт.
Контекст:
Хмельницька АЕС розташована на території Хмельницької області в місті Нетішин. Її будівництво почали 1981 року, ідеться на сайті "Енергоатому". На електростанції працює два ядерні реактори, під'єднані 1987-го і 2004 року. Їхня сумарна потужність – 2000 МВт.
Згідно з проєктом, на станції мало бути чотири блоки. "На зараз майданчик АЕС залишається найбільш перспективним для розширення об'єктом української атомної енергетики. Найперспективніша українська АЕС із погляду реалізації експортного потенціалу України на європейському енергоринку", – зазначили в "Енергоатомі".
Кабінет Міністрів України 2 квітня 2024 року схвалив розроблений Міністерством енергетики проєкт закону України "Про розміщення, проєктування й будівництво енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електричної станції". В уряді повідомили, що будівництво двох атомних енергоблоків збільшить виробництво електроенергії на 16 226 млн кВт-год/рік, а відпуск – на 15 415 млн кВт-год/рік. У липні комітет Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг схвалив законопроєкт.