Енергосектор має хронічні проблеми, які не вдасться вирішити підвищенням тарифу на передавання електроенергії – ЗМІ
Представники українських підприємств висловили розчарування рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), про підвищення з 1 січня 2025 року тарифу на передавання електроенергії. Про це йдеться в матеріалі GMK Center.
НКРЕКП підвищила з 1 січня 2025 року тариф "Укренерго" на передавання електроенергії майже на 30% – до 686 грн/МВт-год (без ПДВ). Раніше 2024 року в Україні зросла ціна на електроенергію для бізнесу.
За даними Федерації роботодавців України (ФРУ), це збільшення призведе до зростання витрат промисловості й скорочення валютних надходжень, написав GMK Center.
За твердженням авторів, рішення регулятора негативно вплине на всі галузі економіки України, особливо на ті, які забезпечують український експорт, і промисловців, котрі виробляють товари.
"За словами голови Федерації металургів Сергія Біленького, після підвищення тарифу на передачу витрати галузі збільшаться на 1,6 млрд грн на рік, при тому що 30% підприємств ГМК і так зупинено. В "АрселорМіттал Кривий Ріг" зазначили, що це призведе до негативних виробничих наслідків і як наслідок – до зниження ПДВ на імпорт сировинних ресурсів приблизно 100–150 млн грн на місяць і зниження валютних надходжень на $50–100 млн", – повідомило видання.
В "Інтерпайпі" нагадали, що НКРЕКП підвищує цей тариф уже кілька років поспіль, але проблема крос-субсидування й боргів в українському енергосекторі, на думку представників компанії, є настільки хронічною і системною, що механічне підвищення тарифу її не вирішить, повідомив GMK Center.
Контекст:
Народний депутат від "Слуги народу", заступник голови комітету ВР із питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський заявив 6 грудня, що підвищення тарифів "Укренерго" призведе до втрати ринків збуту, скорочення працівників і зменшення валютних надходжень від експорту.
Бізнес-асоціації зверталися до НКРЕКП із проханням утриматися від підвищення тарифу, наголошуючи, що це загрожує Україні втратою інвестиційної привабливості, відтоком інвестицій, втратою конкурентоздатності української продукції.