Борги "Укренерго" заважають залучати інвестиції в розподілену енергетику – радник

Юрій Бойко: Це точно не сприяє покращенню інвестиційного клімату і заважає залученню інвестицій
Фото: Юрій Бойко

Компанія "Укренерго" цьогоріч збільшить наявну заборгованість за послугу зі збільшення частки електроенергії з поновних джерел щонайменше на 8 млрд грн. Про це заявив в інтерв'ю "Енергобізнесу" радник прем'єр-міністра України, член наглядової ради "Укренерго" Юрій Бойко.

"Теперішній тариф у розмірі 52,9 коп., за оцінками компанії, спричинить дефіцит в оплаті послуг "зеленим" виробникам тільки по 2024 року на суму приблизно 8 млрд грн", – сказав Бойко.

За його словами, зрештою "Гарпоку" теж забракне грошей, щоб розрахуватися із "зеленими" виробниками електроенергії. 

"Це точно не сприяє покращенню інвестиційного клімату і заважає залученню інвестицій для побудови розподіленої генерації. Щороку в нас ситуація економічного дисбалансу тарифу НЕК "Укренерго" повторюється", – наголосив Бойко.

На його думку, НКРЕКП використовує спірні припущення, які призводять до встановлення заниженого тарифу і, як наслідок, чергового витку нарощування боргів перед "зеленими" виробниками.  Бойко уточнив, що цьогоріч найбільшим чинником дефіциту є припущення щодо ціни, за якою "Гарпок" буде реалізовувати "зелену" електроенергію на конкурентних сегментах ринку.

"За припущеннями регулятора, "Гарпок" мав би її продавати більш як на гривню дорожче, ніж продає. Відповідно, вартість послуги, яку має сплатити НЕК "Гарантованому покупцю", занижена на більш як гривню на кожній кВт-год "зеленої" електроенергії", – наголосив радник прем'єр-міністра.

Контекст:

Україна має відновити довіру приватних інвесторів для продовження будівництва об'єктів розподіленої генерації, однак це завдання ускладнює наявність боргів. Про це заявив голова ради Української асоціації відновлюваної енергетики і генеральний директор Solar Generation Станіслав Ігнатьєв.

Борг ДП "Гарантований покупець" перед інвесторами в поновну енергетику сягнув майже 16 млрд грн. Цей борг виник через недоплати з боку компанії "Енергоатом". Ще 28,9 млрд грн боргу перед інвесторами у поновні джерела енергії має "Укренерго" через дефіцитний тариф на передавання електроенергії, що ускладнює повні розрахунки за збільшення частки електроенергії з ПДЕ, писав Oboz.ua.