Федерація роботодавців вимагає від "Укрзалізниці" ввести прозоре тарифоутворення

ФРУ закликає розпочати системні зміни в "Укрзалізниці"
Фото: depositphotos.com
Український бізнес не проти підвищення тарифів "Укрзалізниці" на перевезення, але виступає за запровадження прозорого тарифоутворення.

Про це йдеться в заяві Федерації роботодавців України (ФРУ), опублікованій у Facebook 6 серпня.

"Укрзалізниця" втратила довіру бізнесу, і кадрові ротації в компанії не сприяють його відновленню, наголошують у федерації. ФРУ закликає розпочати системні зміни в "Укрзалізниці".

"Безумовно, ми прагнемо бачити "Укрзалізницю" сильною і стабільною компанією. Бізнес більше ніж будь-хто інший у цьому зацікавлений. Ми всі розуміємо, що сильна, потужна і модернізована "Укрзалізниця" – це конкурентна перевага для всього українського бізнесу. На жаль, зношеність ресурсів УЗ сьогодні складає понад 90%. Нам потрібні швидкі рішення та інструменти для того, щоб змінити ситуацію", – ідеться в заяві.

У федерації розповіли, що в бізнесу є багато претензій до політики "Укрзалізниці" щодо проведення закупівель, до виконання інвестиційних планів, а також до "критеріїв проведення тендерів і корупції, яка з цим пов'язана".

"Ми вимагали і будемо вимагати прозорої закупівельної політики, чесної конкуренції, впровадження рамкових угод, ліквідації ганебної практики закупівель сумнівної продукції. Також ми категорично не згодні з тим, що сьогодні ціна є ключовим критерієм закупівель, у той час як такі нецінові критерії як локалізація, життєвий цикл і якість продукції не враховуються. Адже від якості продукції, що закуповується, залежить перш за все безпека пасажирів і вантажів, – підкреслили автори заяви. – Ми всі розуміємо, що всі економічні процеси пов'язані. І галузеві, і міжгалузеві. Тому ми говоримо і про ринок електроенергії, і про ринок газу, і про тарифи на перевезення, що сьогодні для когось це продукт, а для когось – собівартість".

Бізнес не проти "зрозумілих усім і прозорих підвищень тарифів, але інструментарій, аргументація і сам принцип їх підвищення необхідно спільно обговорювати", додали автори релізу.

"Щоб установлювати економічно обґрунтовані тарифи на вантажні перевезення, необхідно провести реформу "Укрзалізниці" з фінансовим та організаційним поділом на окремі юридичні особи. Це дозволить створити умови для підвищення прозорості, поліпшення якості сервісу і зростання ефективності залізничних перевезень", – резюмували у федерації.

Контекст:

5 липня Міністерство інфраструктури опублікувало на своєму сайті проєкт наказу про внесення змін у коефіцієнти на вантажоперевезення залізничним транспортом. Протягом місяця в міністерстві прийматимуть зауваження і пропозиції до цього проєкту.

У Міністерстві економіки України не згодні з планами Міністерства інфраструктури підвищити тарифи на перевезення вантажів залізницею в Україні. У Мінекономіки вважають, що таке рішення призведе до подорожчання робіт і послуг в Україні, а також суперечить Національній економічній стратегії України.

За підсумками минулого року "Укрзалізниця" зазнала чистих збиків у розмірі майже 11,9 млрд грн, фінансові зобов'язання компанії 2020 року зросли більше ніж на 1 млрд грн – до 58,3 млрд грн.

Заплановане "Укрзалізницею" підвищення тарифів на вантажоперевезення буде одним із найбільш економічно необґрунтованих та призведе до катастрофи в паливно-енергетичному комплексі України, заявила у відкритому листі до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України.

Генеральний директор Федерації роботодавців транспорту України Володимир Гусак підкреслював, що після кожного підвищення тарифів "Укрзалізниця" втрачає вантажі.