Влада має докладати більше зусиль для захисту українських виробників на ринках ЄС і США – експерт

ЄС і далі купує російську продукцію, яку можна замінити українською, стверджує експерт
Фото: Станіслав Зінченко / Facebook

Керівництву України потрібно активізувати зусилля, щоб домогтися скасування торговельних обмежень на українську продукцію в ЄС і США й посилення санкцій проти російського бізнесу. Про це заявив директор GMK Center Станіслав Зінченко в ефірі телеканала "Прямий".

"Закінчується третій рік війни, а Євросоюз за 10 місяців цього року імпортував практично 5 млн тонн металургійної сировини з Російської Федерації на суму більше ніж $2,5 млрд. При цьому вони імпортували, наприклад, 1 млн тонн чавуну. А з України імпорт чавуну зменшився. А могли б купувати в нас – потужності українських підприємств недозавантажені", – вказав Зінченко.

Він підкреслив, що Україна як майбутній член ЄС має всі можливості для заміщення продукції не тільки російських виробників на європейському ринку, але й китайських і турецьких. Для цього потрібно активізувати зусилля влади щодо зміцнення позицій українських підприємств на міжнародних ринках.

"Ми – майбутній член ЄС, і дуже важлива підтримка для нас – це закупівля української продукції. Тому що в ЄС усе ще відносяться до України як до третьої країни, а не як до майбутнього члена. Наші партнери в ЄС могли б нам допомогти тим, що продовжили б зняття мит і торговельних обмежень на експорт української продукції. Це важливо у 2025 році й у наступних роках", – підкреслив експерт.

Також, на його думку, важливо долучити всі українські підприємства до фінансування з європейських фондів декарбонізації, щоб українська промисловість провела "зелену" трансформацію аналогічно європейській, і досягти відтермінування дії екологічного податку СВАМ.

"Те, що робить уряд, – не все є публічним. Є зусилля, сконцентровані на воєнній допомозі й фінансуванні. Але потрібно збільшувати зусилля стосовно торговельних перемовин, де наша позиція досить слабка. Перемовини стосовно відміни торговельних бар'єрів, відміни вуглецевого мита або не ведуться, або ведуться неактивно. Те ж саме – у Сполучених Штатах. Так, Україна не є сильною державою, що може дискутувати на рівних. Але всі країни це роблять – і маленькі, і великі. Тобто питання активних перемовин – це питання до наших посольств і Міністерства економіки. Де активна позиція на захист українського експорту, на підтримку української промисловості? На жаль, навіть і публічно ви її не чуєте, як і я її не чую", – резюмував експерт.

Контекст:

У грудні 2024 року видання The Insider опублікувало матеріал про те, як російські мільярдери, пов'язані з нелегітимним президентом країни-агресора РФ Володимиром Путіним, заробляють на експорті товарів на Захід, оминаючи санкції. 

Згідно з дослідженням GMK Center, українські експортери продукції у країни ЄС у межах стратегії Green Deal і, зокрема, CBAM зазнають значних витрат. Якщо в перший рік повного введення CBAM Україна втратить $202 млн експорту, то 2030 року цей показник зросте до $1,440 млрд на рік, найбільше постраждає ГМК. Через CBAM Україна може після 2030 року припинити експорт такої продукції, як цемент, добрива, чавун, квадратна заготівля, сортовий прокат, констатують у дослідженні.