Через зупинення бронювання бізнес не зможе підтримувати навіть поточний рівень виробництва – ЗМІ
Зупинення бронювання працівників завдає серйозних збитків економіці України, адже це обмежує можливості бізнесу підтримувати поточний рівень виробництва. У дослідженні видання про металургію GMK Center зазначають, що така ситуація посилає негативні сигнали міжнародним партнерам та інвесторам, які планували вкладати кошти в українську промисловість.
Рішення уряду про проведення аудиту підприємств, визнаних критично важливими, призвело до фактичного припинення надання відтермінування від мобілізації заброньованим працівникам. Ця проблема стала системною і зараз "зависла" в державних органах, пише видання.
"Зупинка бронювання стала шоком для легальної частини економіки, оскільки все сталося несподівано й без будь-якої виразної комунікації з бізнесом. Бізнес надзвичайно стурбований поточним станом справ, зокрема відсутністю офіційної комунікації з боку органів влади. Наразі бізнес не розуміє, як відбуватиметься процедура бронювання і як планувати надалі операційну діяльність. Окрім деструктивного впливу на бізнес усередині країни, дана ситуація створює негативні сигнали для наших міжнародних партнерів, інвесторів і замовників", – зазначили в Європейській бізнес-асоціації.
Представники бізнесу, опитані GMK Center, запропонували низку заходів для зменшення економічного удару.
"Серед пропозицій бізнесу – відновлення бронювання на рівні міністерств, що дасть змогу уникнути негативного впливу при визначенні підприємств критично важливими через ОВА, збільшити квоту бронювання, запровадити автоматичне бронювання на три місяці для співробітників, яких прийняли на роботу. Окрім того, бізнес пропонує посилювати мобілізацію в першу чергу за рахунок нелегального сектору економіки, а не вбачати єдиним ресурсом працівників, які працюють у промисловості", – зазначили у Федерації роботодавців України.
Контекст:
Кабінет Міністрів ухвалив рішення провести аудит підприємств і організацій до 15 листопада й на цей час зупинити дію деяких положень щодо бронювання.
Перший заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк заявляв 9 жовтня, що рішення про аудит ухвалили через різке збільшення кількості заброньованих людей. За його даними, в Україні від мобілізації зараз заброньовано 1 млн чоловіків. "Протягом двох років було 540 тис. людей, а тут за кілька місяців – зростання удвічі", – розповів він.
Міністерство економіки має проаналізувати результати аудиту й до 20 листопада поінформувати уряд.
На засіданні уряду 25 жовтня погодили протокольне рішення про те, що працівники, які набули статусу заброньованих до 31 травня 2024 року, зможуть продовжити бронювання на аналогічний строк.