Адмірал Кабаненко про резолюцію із засудженням дій РФ в Азовському морі: Це чіткий політичний меседж Москві
Євросоюз не хоче миритися із порушенням Росією міжнародного морського права в Азовському морі, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" екс-заступник начальника Генерального штабу Збройних сил України, адмірал Ігор Кабаненко.
Ухвалення Європарламентом резолюції із засудженням дій Росії в Азовському морі – це чіткий сигнал Євросоюзу Москві про те, що її агресія неприйнятна, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" екс-заступник начальника Генерального штабу Збройних сил України, адмірал Ігор Кабаненко.
"Резолюція Європарламенту визнає мілітаризацію Росією Азовського моря і регіону Чорного моря, незаконно анексованого та окупованого Криму, войовничі дії Москви стосовно Києва на Азові і дає чіткий політичний меседж Москві про неприйнятність її агресивних дій у морі. Принципово те, що зазначений документ є відображенням думки європейського ком'юніті, яке не хоче миритися із відкритим порушенням Росією міжнародного морського права в Азовському морі. У резолюції є абсолютно конкретні речі. Хоча Європарламент не підтримав пропозиції низки євродепутатів прописати в резолюції нові санкції проти Росії", – зазначив Кабаненко.
За його словами, у ЄС не відкидають посилення санкцій проти Росії, якщо вона вдасться до ескалації ситуації в Азовському морі.
"Однак підтримано звернення до Ради ЄС за посилення санкцій, якщо буде подальша ескалація конфлікту в Азовському морі. Єврокомісії рекомендовано оцінити економічні збитки від "де-факто блокади" українського Приазов'я і допомогти економічному розвитку Маріуполя і Бердянська. Загалом, резолюція визначила політичну солідарність ЄС з Україною, а також ініціювала формування пакета економічних санкцій у разі погіршення ситуації на Азові – досвід останніх років свідчить, що санкції, особливо адресні, болючі для Москви", – сказав співрозмовник.
На його думку, Україні необхідно координувати свої дії із західними партнерами.
"Генсек НАТО Єнс Столтенберг 24 жовтня зазначив важливість вільного руху в Азовському морі. "Це проблема, якою ми займаємося", – підкреслив він. Безумовно, усе це важливо для України в політичній, економічній площині і сфері безпеки. Києву слід продовжити інформування західного ком'юніті про ситуацію на морі та одночасно синхронізувати із західними партнерами свої дії на морі – узгодженість контрзаходів є одним із основних аспектів у розрядці вкрай небезпечної ситуації в обох морях, яка, на жаль, поки продовжує загострюватися", – резюмував Кабаненко.
Європейський парламент 25 жовтня без обговорення ухвалив резолюцію, у якій висловив стурбованість порушенням Росією міжнародного права в Азовському морі. У документі засуджують надмірну активність Росії щодо перевірки комерційних суден в акваторії Азова, як українських, так і третіх країн, зокрема тих, що йдуть під прапорами держав ЄС.
Слухання у Європарламенті, присвячені загостренню ситуації в Азовському морі, відбулися 23 жовтня.
У квітні російські прикордонники почали зупиняти судна в Азовському морі. Упродовж шести місяців РФ затримала понад 200 іноземних суден, які прямували в українські порти, заявив виданню "ГОРДОН" прес-секретар Держприкордонслужби України Олег Слободян.
24 жовтня Росія завела в акваторію Азовського моря два військові кораблі, і ще один – на підході. Про це, виступаючи на Lviv Security Forum, повідомив голова Державної прикордонної служби України Петро Цигикал. За його словами, РФ уже зібрала групу з понад 120 кораблів і катерів в Азовському морі.
У Кабінеті Міністрів України зазначали, що до кінця 2018 року в Азовському морі планують створити базу ВМС, щоб протистояти агресивним діям РФ у цьому регіоні.