Джемілєв: Ще до окупації УПЦ КП у Криму була в становищі ізгоя
Російська православна церква вже не може посилатися на "неканонічність" Православної церкви України, але вона буде створювати перешкоди в її діяльності, вважає лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
До окупації Криму Українська православна церква Київського патріархату була "ізгоєм" на півострові. Про це виданню "Крим.Реалії" 7 січня заявив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
"Поки триває окупація, триватимуть і переслідування української церкви. Навіть при незалежній Україні, ще до окупації, УПЦ КП перебувала на становищі ізгоя. Митрополит [Української православної церкви Московського патріархату] Лазар називав її "єретичною" церквою, і коли створювалося об'єднання за участю всіх конфесій, він категорично відмовився приймати туди УПЦ КП. Тоді, за рішенням Меджлісу, муфтіят Криму теж не увійшов у цю структуру. Зараз Російська православна церква вже не може посилатися на "неканонічність" ПЦУ, але вона буде створювати перешкоди в її діяльності", – заявив Джемілєв.
Росія анексувала Крим і Севастополь після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ.
5 січня 2019 року вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня вручив його в Стамбулі Епіфанію.
Президент України Порошенко опублікував переклад томосу. Згідно з текстом документа, митрополиту Київському не надано права засновувати парафії за межами України, він також повинен щороку збирати архієрейський собор. Водночас митрополит Київський здобув місце в диптиху після предстоятеля Православної церкви Чеських земель і Словаччини.
Спікер Російської православної церкви Володимир Легойда назвав томос папером, який не має канонічної сили. Він висловив думку, що деякі українські політики і вселенський патріарх за допомогою томосу вкрали у вірян православної церкви Різдво.
В УПЦ МП заявили, що не проводитимуть богослужіння з Православною церквою України.