Головне за тиждень. РФ повернула Україні захоплені кораблі, визначено дату нормандського саміту
"ГОРДОН" пропонує огляд головних подій 18–24 листопада.
Повернення кораблів ВМС
Росія 18 листопада повернула Україні захоплені в листопаді 2018 року броньовані катери "Нікополь" і "Бердянськ", а також буксир "Яни Капу".
20 листопада кораблі прибули в Очаків. Президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія повернула кораблі без будь-яких умов.
Командувач ВМС Ігор Воронченко розповів, що "росіяни угробили" катери, познімали навіть "плафони й унітази".
Глава Генштабу ЗСУ Руслан Хомчак стверджує, що Україна швидко відремонтує катери та буксир і вони продовжать службу у ВМС.
Міст у Станиці
20 листопада Зеленський відкрив відновлений міст через Сіверський Донець у Станиці Луганській Луганської області. Відкриття відбулося на сім днів раніше від запланованої дати.
Записи Труби
20 листопада в Telegram-каналі "Трубу прорвало" оприлюднили записи з розмовами, імовірно, директора Держбюро розслідувань Романа Труби. За даними авторів каналу, записи зроблено в кабінеті Труби, і вони стосуються розслідувань, які веде відомство. Нібито вказівки главі ДБР надходять безпосередньо з Офісу президента.
Труба заявив, що записи є фейком, і спростував отримання вказівок про спрямування розслідувань.
Докладніше про подію – у матеріалі видання "ГОРДОН" "Андрію, я все зроблю". Труба звітував перед Богданом про справи проти Порошенка? Головне про прослуховування директора ДБР
Криворізький скандал
18 листопада анонімний Telegram-канал "Темний лицар" повідомив, що в його розпорядженні опинився аудіозапис розмови нардепів від партії "Слуга народу" з представниками правоохоронних органів Кривого Рогу. У розмові, яка відбулася у вересні, ймовірно, брали участь депутати Володимир Захарченко, Владлен Неклюдов, Юрій Кисіль, Олена Криворучкіна, В'ячеслав Медяник та Юрій Корявченков.
У повідомленні "Темного лицаря" йдеться, що представники "Слуги народу" виставляли правоохоронцям "умови, несумісні з депутатською діяльністю".
Корявченков підтвердив факт розмови, але зауважив, що в ній немає нічого незаконного.
Депутати, зокрема, обговорювали зовнішні дані заступниці міністра інфраструктури Олександри Клітіної. Після публікації уривка бесіди з нею зв'язався пранкер Джокер, якому Клітіна зізналася, що їй складно працювати з міністром Владиславом Криклієм. Глава міністерства заявив про "падіння довіри" до Клітіної.
Докладніше про зміст записів – у матеріалі видання "ГОРДОН" "У всіх руки будуть відрубані по шию". Юзик із колегами зі "Слуги народу" обговорював із поліцейськими гральний бізнес, металоприйомники і "пред'яви ДБР". Головне
Минуле Іванісова
19 листопада у ЗМІ з'явилася інформація, що народний депутат від "Слуги народу" Роман Іванісов раніше сидів у в'язниці за зґвалтування.
20 листопада генеральний прокурор України Руслан Рябошапка заявив, що Іванісова справді було засуджено, але його судимість погашена. Пізніше в Генпрокуратурі повідомили, що ця інформація не підтверджена, перевірка триває.
Нардеп оприлюднив довідку про відсутність судимості, але незабаром повідомив, що вирішив тимчасово вийти із фракції, щоб не ставити під удар її репутацію.
21 листопада оприлюднили копію вироку від 1996 року. Іванісов дістав строк за замах на зґвалтування, вчинене групою осіб, і задоволення статевої пристрасті неприродним способом із застосуванням фізичного насильства, вчинене групою осіб. Відсидів у колонії два з половиною роки.
Глава фракції "Слуга народу" Давид Арахамія 21 листопада сказав, що від Іванісова вимагатимуть здати мандат.
Підозри політикам
Слідчі Державного бюро розслідувань 18 листопада передали в Генеральну прокуратуру проєкт повідомлення про підозру п'ятого президента України Петра Порошенка в межах кримінального провадження про його ймовірний неправомірний вплив на проведення конкурсу з добору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя в березні – травні 2019 року. Порошенко заявив, що з тексту підозри "навіть кури сміються".
21 листопада Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомила мера Львова Андрія Садового про підозру у зловживанні владою. За даними відомства, групу чиновників Львівської міськради підозрюють у зловживаннях під час операцій із земельними ділянками, які розташовані на території Рясна-Руської сільської ради Львівської області, і заподіянні збитків на суму понад 93,5 млн грн.
19 листопада прокурори САП повідомили про підозру у недекларуванні кредитних зобов'язань на суму понад 4,7 млрд грн депутата VIII скликання Верховної Ради. За даними ЗМІ, йдеться про екснардепа із фракції "Народний фронт" Дениса Дзензерського.
Ляшко побував у суді
19 листопада Бориспільський міськрайонний суд Київської області розглянув клопотання про обрання запобіжного заходу для лідера Радикальної партії Олега Ляшка, який 6 листопада побився з депутатом від "Слуги народу" Андрієм Герусом. Ляшка відпустили на поруки народних депутатів Вікторії Сюмар від "Європейської солідарності" і Михайла Волинця від "Батьківщини".
Від'їзд делегатів МВФ
Місія Міжнародного валютного фонду 22 листопада завершила свою роботу в Україні. У заяві глави місії Рона ван Родена йдеться, що дискусії про нову програму для України продовжать найближчим часом.
Видання НВ написало 23 листопада, що місія МВФ поїхала з України без результатів, каменем спотикання для переговорів стали питання, пов'язані з впливом бізнесмена Ігоря Коломойського, незалежністю Національного банку України та земельною реформою.
Нормандський саміт готують
Переговори з урегулювання конфлікту на Донбасі в нормандському форматі мають відбутися 9 грудня у Парижі, підготовка в завершальній стадії, повідомив 18 листопада спікер Кремля Дмитро Пєсков.
Зеленський 19 листопада розповів, що планує обговорити на зустрічі лідерів країн "Нормандської четвірки" обмін утримуваними особами у форматі "всіх на всіх", чіткі строки деокупації Донбасу і можливість проведення місцевих виборів в ОРДЛО.
НП із танкером
20 листопада через негоду танкер Delfi під прапором Молдови зірвало з якоря в Чорному морі. Він повільно дрейфував біля пляжу "Дельфін" в Одесі, поки 22 листопада не сів на мілину. Капітана і двох членів екіпажу врятували водолази.
Після корабельної аварії вміст нафтопродуктів в акваторії перевищив норму у 157 разів, стверджує українська влада.
Фріланд пішла на підвищення
Ексглава МЗС Канади, етнічна українка Христя Фріланд 20 листопада стала заступницею прем'єр-міністра Джастіна Трюдо в його новому уряді. Вона також буде виконувати функції міністерки міжурядових відносин.