Меркель і Макрон вимагають від РФ до свят звільнити захоплених у полон українських моряків
Канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон привітали угоду про перемир'я на Донбасі, а також закликали Кремль звільнити захоплених у полон українських моряків і забезпечити свободу судноплавства в Керченській протоці.
Лідери Франції та Німеччини Еммануель Макрон і Ангела Меркель вимагають від РФ звільнити захоплених у полон 24 моряків і забезпечити безперешкодний прохід суден через Керченську протоку. Про це йдеться у спільній заяві, оприлюдненій на сайті німецького уряду.
"Ситуація з правами людини в Криму, який анексувала Росія, порушивши міжнародне право, застосування військової сили Росією в Керченській протоці та жорсткий контроль в Азовському морі викликають у нас серйозне занепокоєння. Ми вимагаємо безпечного, вільного і безперешкодного транзиту для всіх суден через Керченську протоку та негайного і беззастережного звільнення всіх незаконно затриманих українських моряків. Вони теж повинні мати можливість святкувати прийдешні свята в колі своїх сімей", – ідеться в заяві.
Лідери двох країн також привітали оголошення нового перемир'я на Донбасі, запланованого на 29 грудня.
"Ми закликаємо сторони виконувати свої зобов'язання, особливо в інтересах цивільного населення. Ми самі й далі працюватимемо над виконанням усіх пунктів Мінських угод", – наголошено в документі.
25 листопада РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися до Одеси після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море.
Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували в кримських "судах" і перевезли до Москви. Трьох поранених українців помістили в лікарню слідчого ізолятора "Матросская тишина", інших доправили в СІЗО "Лефортово".
Усім морякам висунули обвинувачення за ч. 3 ст. 322 (незаконне перетинання кордону) Кримінального кодексу Росії.
США засудили дії Росії, назвавши їх проявом агресії, Євросоюз висловив занепокоєність через застосування сили з боку РФ. Заяви з вимогою звільнити українських моряків опублікували також НАТО та ОБСЄ.
27 грудня підгрупа з безпеки тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі домовилася про введення режиму припинення вогню в зоні бойових дій із 29 грудня.