Огляд співробітниками ФСБ в Азовському морі змушує судна затримуватися в дорозі щонайменше на добу
Начальник адміністрації Маріупольського морського порту Ігор Барський заявив, що затримка кораблів в Азовському морі співробітниками Федеральної служби безпеки викликана тим, що в росіян іде багато часу, щоб висадитися на судно.
Огляд суден співробітниками Федеральної служби безпеки Росії в Азовському морі затримує кораблі на добу – дві, тоді як сама процедура триває приблизно 10 хвилин. Про це "Крим.Реалії" повідомив начальник адміністрації Маріупольського морського порту Ігор Барський.
За його словами, співробітники ФСБ підходять до суден на гумових човнах, із яких через качку та вітер дуже складно висадитися на кораблі, що й зумовлює багатогодинну затримку. Барський розповів, що після короткої перевірки суднової ролі та паспортів членів екіпажу росіяни сидять на судні і п'ють чай, щоб висидіти норматив, згідно з яким на одне судно виділяють одну годину.
Протягом останніх п'яти років кількість опрацьованих Маріупольським морським портом суден зменшилася більше ніж на половину через тривалі затримки, Керченський міст, під яким не можуть пройти великі судна, і конфлікт на Донбасі.
Співробітники української морської охорони зазначили, що не зупиняють суден, якщо на це немає законних підстав.
"Якщо судно нічого не порушує, ми його не зупиняємо. Азовське море має бути вільним для плавання під прапорами різних країн", – заявив командир Маріупольського загону морської охорони Микола Сирінський.
У квітні 2018 року російські прикордонники почали зупиняти судна в Азовському морі. Загалом РФ затримала сотні іноземних суден, які прямували в українські порти. Крім того, Росія збільшила чисельність своїх надводних сил в Азовському морі.
Європейський парламент 25 жовтня ухвалив резолюцію, у якій висловив стурбованість порушенням Росією міжнародного права в Азовському морі. У документі засуджено надмірну активність РФ із перевірки комерційних суден в акваторії Азовського моря – як українських, так і третіх країн, зокрема тих, що йдуть під прапорами держав ЄС.
Ситуація ускладнилася після того, як 25 листопада РФ захопила в Чорному морі 24 українських моряків.
Наприкінці листопада Росія обмежувала рух через Керченську протоку, у зв'язку з чим українські порти Маріуполь і Бердянськ були фактично заблокованими для заходу й виходу суден.
Державне підприємство "Бердянський морський торговельний порт" повідомило, що через блокаду Росією торговельних суден у Керченській протоці у 2018 році порт зазнав збитків на $4 млн.
31 січня 2019 року в Державній прикордонній службі України зазначили, що Росія стала рідше затримувати судна, які прямують в українські порти.
У дослідженні BlackSeaNews ідеться про те, що в серпні Росія знову збільшила штучну затримку суден на вході в Азовське море і виході з нього.