Портников про Siemens у РФ: Росія – токсична територія для цивілізованого бізнесу
"Легкі гроші" в умовах Росії можуть обернутися для зарубіжного бізнесу кримінальними обвинуваченнями, плямами на репутації і сумнівами щодо його чесності, зазначив політичний оглядач Віталій Портников.
Рішення німецької компанії Siemens вийти зі спільних підприємств із російськими партнерами є початком масового виходу із РФ західного бізнесу. Про це політичний оглядач Віталій Портников написав у колонці для "Грани.Ру".
За його словами, Siemens є компанією, яка "була найбільше зацікавленою в російських прибутках і категорично виступала проти санкцій" щодо РФ.
"Siemens, як і будь-яка західна корпорація з репутацією, зобов'язана виконувати закони цивілізованого світу. Постачання турбін до Криму порушило ці закони. Ми навряд чи дізнаємося, обдурили Siemens його партнери чи він сам обманюватися радий. Але суть проблеми німецького концерну від цього не змінюється: йому потрібно виправдовуватися і втікати", – уважає оглядач.
Він зазначив, що скандал "стане гарним уроком" для менеджменту Siemens та інших західних корпорацій.
"Не потрібно розраховувати на чесне слово путіних – обдурять. Не треба сподіватися, що вони зможуть приховати від навколишіх плани, на які ви вважали за краще заплющити очі. Це вам не Німеччина: спрацює незламний російський "авось" – і таємне стане явним", – говорить Портников.
На його думку, "з Росії можна тільки втікати".
"Росія – токсична територія для цивілізованого бізнесу. Легкі гроші в будь-який момент можуть обернутися важкими випробуваннями: кримінальними обвинуваченнями, плямами на репутації, сумнівами у вашій чесності. І зрештою – збитками, яких не відшкодує жодна путінська прихильність, жодна фотографія з вампіром", – заявив Портников.
5 липня агентство Reuters із посиланням на анонімні джерела повідомило, що дві турбіни виробництва Siemens прибули в порт окупованого Севастополя. Вони нібито призначені для використання на майбутній електростанції в цьому місті.
6 липня компанія Siemens заявила, що не постачала турбін до Криму, а наступного дня повідомила про створення робочої групи, яка займеться розслідуванням інциденту.
10 липня в Siemens зазначили, що дві з чотирьох доставлених у Росію газових турбін було переміщено до Криму проти волі виробника. 12 липня Reuters повідомило про постачання в Крим ще двох турбін, схожих на ті, які виробляє Siemens. У німецькому концерні цю інформацію спростували.
21 липня в Siemens заявили, що в Крим було незаконно переміщено чотири їхні газотурбінні установки, які було поставлено влітку для електростанції в Тамані.
Компанія подала до суду позови у справі про постачання газових турбін в Крим. Вона також заявила, що ініціювала процес припинення ліцензійної угоди з російськими компаніями у сфері постачання обладнання для парогазових електростанцій.
Росія будує дві електростанції загальною потужністю 940 МВт в анексованому Криму, що має посилити енергонезалежність півострова. Увести одну з них в експлуатацію планували до кінця 2017 року. Однак будівництво було призупинено у зв'язку з тим, що Росія самостійно не виробляє газових турбін великої потужності.
Санкції Євросоюзу забороняють європейським компаніям продавати технології та матеріали для енергетичного сектору Криму.