Банки, які працюють в окупованому Криму, позбавили доступу до програмного забезпечення SWIFT – ЗМІ
Із 31 серпня Російський національний комерційний банк та "Темпбанк" не зможуть користуватися софтом британської компанії Finastra – розробника ПЗ для роботи із системою міжнародних банківських платежів SWIFT, з'ясувала газета "Ведомости".
Британська компанія Finastra, розробник програмного забезпечення для роботи із системою міжнародних банківських платежів SWIFT, ухвалила рішення припинити співпрацю з банками, які працюють в окупованому Криму, Російським національним комерційним банком (РНКБ) і "Темпбанком", повідомила газета "Ведомости" з посиланням на джерела.
До "Темпбанку" зараз введено тимчасову адміністрацію.
Існує кілька виробників програмного забезпечення для роботи зі SWIFT, у Росії використовують софт від Finastra і від самої SWIFT (Alliance Acсess). Після рішення Finastra РНКБ і "Темпбанк" можуть перейти на інший інтерфейс доступу до системи, заплативши за це кілька десятків тисяч доларів, в іншому разі з 31 серпня вони будуть відрізані від SWIFT, розповів співбесідник газети.
Система SWIFT дає змогу банкам і компаніям обмінюватись фінансовими повідомленнями по всьому світу. Для розрахунків усередині Росії існують інші способи роботи, проте міжнародні транзакцій без SWIFT неможливі.
Видання зазначає, що РНКБ є системоутворюючим банком в окупованому Криму. Він працює тільки у РФ та на півострові, тому розрив відносин із компанією Finastra не сильно вплине на його діяльність, сказав газеті представник банку.
РНКБ – державний банк, 100% його акцій належать російському Федеральному агентству з управління державним майном. На сайті банку повідомляють, що у Криму відкрито понад 180 відділень, банк обслуговує понад 1,4 млн фізичних осіб і приблизно 42 тис. юридичних. Під санкціями ЄС банк перебуває з 2014 року, під санкціями США – з 2015-го.
"Темпбанк" було внесено до санкційних списків США у травні 2014 року. Міністерство юстиції США вважає, що банк надавав допомогу режиму сирійського президента Башара Асада. Під санкціями також перебувають топ-менеджери банку.
Питання про можливе відключення Росії від SWIFT було порушено у 2014 році – після анексії Криму і початку військової агресії РФ в Україні. У SWIFT заявили, що не збираються відключати Росії від своїх послуг, незважаючи на політичний тиск, який чинять на неї.
США та їхні європейські союзники у 2015 році теж виключили можливість відключення Росії від SWIFT, писало агентство Bloomberg із посиланням на офіційних осіб, ознайомлених із питанням. На їхню думку, такий крок призведе до занадто великого "непрямого збитку".