Російські окупанти і далі перешкоджають проходженню суден в українські порти – Держприкордонслужба
Через незаконне блокування Керченської протоки Росією зростає ризик виникнення аварійних ситуацій у зв'язку з накопиченням суден на якірних стоянках, повідомили в Держприкордонслужбі.
Російська Федерація, порушуючи міжнародне право, і далі перешкоджає руху суден через Керченську протоку. Про це повідомили в Держприкордонслужбі України (ДПСУ).
У відомстві зазначили, що Керченську протоку, відповідно до Конвенції ООН із морського права 1982 року, використовують для міжнародного судноплавства, проте через дії РФ біля неї зафіксовано значне скупчення суден.
"За наявними в Держприкордонслужбі даними, станом на ранок 7 грудня на якірних стоянках і рейдах в очікуванні проходу Керченською протокою перебуває понад 140 суден, 98 із яких із боку Чорного моря", – заявили у ДПСУ.
За даними українських прикордонників, наприкінці листопада кількість суден у Керченській протоці становила понад 400. На початку грудня ситуація дещо стабілізувалася і проходу очікувало 105 суден, однак зараз знову зафіксовано збільшення затримуваних суден.
"Країна-агресор навмисно продовжує порушувати норми Конвенції ООН із морського права 1982 року та Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки", – підкреслили у відомстві.
У Держприкордонслужбі додали, що окупанти створюють перешкоди саме суднам, що прямують в українські порти.
"За минулу добу через Керченську протоку вони пропустили лише 41 судно в обох напрямках, із яких вісім суден саме з/до портів України. При цьому останніх перевіряли представники ФСБ Росії. Окрім порушення норм міжнародного права, Росія також не зважає на ризик виникнення аварійних ситуацій через збільшення та накопичення суден на якірних стоянках", – підсумували у ДПСУ.
У квітні російські прикордонники почали зупиняти судна в Азовському морі. Протягом шести місяців РФ затримала понад 200 іноземних суден, які прямували в українські порти, заявив виданню "ГОРДОН" прес-секретар Держприкордонслужби України Олег Слободян.
Європейський парламент 25 жовтня ухвалив резолюцію, у якій висловив стурбованість порушенням Росією міжнародного права в Азовському морі. У документі засуджують надмірну активність РФ із перевірки комерційних суден в акваторії Азова, як українських, так і третіх країн, зокрема тих, що йдуть під прапорами держав ЄС.
Ситуація погіршилася після того, як 25 листопада РФ обстріляла й захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які збиралися пройти через Керченську протоку в Азовське море.
3 грудня в керівництві державного підприємства "Бердянський морський торговельний порт" повідомили, що через блокаду Росією торговельних суден у Керченській протоці 2018 року порт зазнав збитків на суму $4 млн.
Через дії РФ українські порти Бердянськ і Маріуполь перейшли на чотириденний робочий тиждень.
4 грудня міністр інфраструктури України Володимир Омелян заявив, що Росія частково розблокувала українські порти в Азовському морі.