Через тортури електричним струмом у Панова проблеми із зубами – мати

Мати Панова зауважила, що передавати синові ліки досить складно

Фото: crimeahrg.org

Мати "українського диверсанта" Євгена Панова Віра Котелянець сказала, що в СІЗО Сімферополя, де перебуває її син, немає медиків і ув'язненим не дають ліків.

В "українського диверсанта" Євгена Панова, якого в окупованому Криму "суд" засудив до восьми років колонії суворого режиму, проблеми із зубами та яснами через тортури електричним струмом, які до нього застосовували. Про це 18 липня повідомила Кримська правозахисна група, посилаючись на матір політв'язня Віру Котелянець.

"Він ніколи ні на що не скаржиться, терпить, навіть якщо болить. Починає говорити, коли вже сил немає терпіти. Цього разу [під час зустрічі 10 липня] сказав, що є проблеми з яснами. Зуби, чорні після струму, болять і обламуються. Медиків там немає, і ліків ніхто не дає. А якщо почнеш сильно вимагати – посадять в "одиночку". Але на зуби скаржиться багато, і іноді, коли набирається певна кількість хворих, привозять із міста стоматолога, який просто вириває хворі зуби", – розповіла вона.

Котелянець зазначила, що в СІЗО складно передавати ліки.

"Потрібно попередньо знайти аптеку, у якій видають сертифікати на ліки, причому чекати на них потрібно від трьох днів до тижня. Список знеболювальних препаратів обмежений, сильнодійні ліки передавати не можна. Востаннє передавала Жені й активоване вугілля, тому що вчасно не привезли води, і їм довелося кілька днів пити брудну воду з-під крана. Ще у нього сильно болять суглоби. Але загалом він не скаржиться, більше переживає, як ми живемо, де беремо гроші на поїздки та передачі", – сказала мати Панова.

Вона зауважила, що побачення в СІЗО Сімферополя відбувається через каламутне подвійне скло із залізною арматурою між стеклами, спілкування забезпечують старі телефонні трубки, через які погано чути.

"Коли я приїжджаю на побачення, біля нас завжди стоїть охоронець і нічого зайвого сказати не можна. Навіть пристосувалися умовними знаками передавати те, що не можна вимовляти вголос. Цього разу на побачення дали дві години, найдовше побачення за весь час, дозвіл на побачення з відкритою датою прийшов на мою поштову адресу, я зібралася за один день", – розповіла Котелянець.

Вона подякувала всім активістам за підтримку її сина під час оголошення вироку.

"13 липня в зал спочатку запустили телевізійників каналу "Россия", потім зайшли ми – я і ще сім осіб місцевих активістів. Нам показали, де ми маємо бути, але ми зіпсували всю картину зйомок. Зайшовши в зал, почали вітати Женю, кричати "Слава патріотам!", "Женю, ми тебе любимо!" Я кричала: "Женю, ми витягнемо тебе звідти!" Нас посадили посередині, а половину залу для масовки засадили людьми, очевидно, зібраними в будівлі суду. Я привезла Жені вишиванку, і він був у ній. Тримався добре, йому було дуже приємно, що ми прийшли. Виходячи, ми теж кричали українські гасла і слова підтримки українською мовою. Але вдома я не знайшла ніде на російських каналах нічого про це. Тільки на Anna-News вийшла новина про проголошення вироку "ватажку кримських диверсантів полковникові Панову". Я дуже вдячна місцевим жителям, особливо кримським татарам, які підтримують Женю і мене", – резюмувала мати політв'язня.

10 серпня 2016 року ФСБ Росії заявила про запобігання терактам у Криму, які нібито підготувала українська розвідка. У відомстві також заявили про загибель двох російських військовослужбовців. Президент України Петро Порошенко назвав обвинувачення ФСБ РФ "цинічними і безглуздими фантазіями".

Згодом з'ясували, що в межах справи так званих кримських диверсантів було затримано трьох українських громадян: Андрія Захтея, Редвана Сулейманова і колишнього учасника АТО, екс-бійця 37-го окремого мотопіхотного батальйону ЗСУ, волонтера Панова. Їх заарештували.

У грудні 2016 року Панов подав заяву про тортури у Слідчий комітет РФ. Згідно з даними російського видання "Медиазона", у своїй заяві Панов зауважив, що "після затримання співробітники ФСБ били його залізною трубою, підвішували за наручники і били електрострумом".

Брат Панова Ігор Котелянець повідомив, що політв'язень відмовився від угоди зі слідством.

Ще одного фігуранта справи, Захтея, у лютому 2018 року "суд" засудив до шести з половиною років колонії суворого режиму, а Сулейманов уже відбув покарання й у квітні вийшов на свободу.

13 липня "суд" засудив Панова до восьми років колонії суворого режиму.