"Били по ребрах і ногах, робили "слоника". Кримчанин Чирній розповів про тортури російських силовиків

Чирній розповів, що його катували два дні після затримання
Фото: krymr.com
Колишній політв'язень Олексій Чирній, який повернувся 7 травня із РФ в Україну, заявив, що свідчення у справі про події 2014 року в Криму російські силовики вибивали у нього за допомогою тортур. Інтерв'ю з ним проєкт "Крим.Реалії" опублікував 15 травня.

"До мене застосовували спецзасоби, кийком били по ребрах і ногах. Також робили мені "слоник" – у протигаз задували тютюновий дим, щоб задихався", – сказав Чирній.

Він зазначив, що, коли Росія розпочала окупацію Криму, він дійсно хотів організувати спротив і планував підірвати в Сімферополі пам'ятник Володимиру Леніну, але кураторів у нього не було.

Зрадили найкращі друзі, стверджує колишній політв'язень.

За його словами, тортури після затримання тривали протягом двох діб, російські силовики вимагали назвати організаторів українського спротиву в Криму.

Чирній розповів, що співробітники ФСБ на допитах змушували його дати свідчення проти режисера Олега Сенцова і визнати його організатором спротиву.

"Чирній стверджує, що тоді проти Сенцова не свідчив. Але пізніше все ж пішов на угоду зі слідством, обмовивши себе та інших так званих "членів групи Сенцова", – пишуть "Крим.Реалії".

Контекст:

Росія окупувала Крим навесні 2014 року після незаконного референдуму. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

У травні 2014 року в Сімферополі заарештували чотирьох проукраїнських активістів: Геннадія Афанасьєва, Олексія Чирнія, Олега Сенцова та Олександра Кольченка. У серпні 2015 року російський суд визнав їх винними в підготовці терактів у Криму і підпалі офісів двох партій у Сімферополі.

Афанасьєв і Чирній погодилися співпрацювати зі слідством та дістали по сім років в'язниці. Пізніше Афанасьєв відмовився від своїх попередніх свідчень і заявив, що дав їх під тортурами. 14 червня 2016 року його повернули в Україну.

Режисера Сенцова у 2015 році засудили до 20 років позбавлення волі, Кольченка – до 10 років. Верховний суд Росії відмовився розглядати касацію на їхні вироки. Своєї провини Сенцов і Кольченко не визнали.

7 вересня 2019 року Сенцов і Кольченко повернулися в Україну в межах українсько-російського обміну утримуваними особами.

Сенцов у 2019 році заявив, що у нього немає претензій до Афанасьєва та Чирнія, які співпрацювали зі слідством. "Якщо хочеш бути сильним – потрібно вміти прощати. Тому в мене немає жодних образ, претензій до Афанасьєва або навіть до [політв'язня Олексія] Чирнія. Кожен обирає свою долю, Гена зміг урешті-решт певною мірою реабілітуватися. Я бажаю їм обом: Чирнію – свободи, а Геннадію Афанасьєву – усього доброго. І жодних претензій у мене немає, але це не означає, що я зобов'язаний із ним спілкуватися", – заявив Сенцов.