Чубаров: Те, що сталося 3-го і 4 вересня із кримськими татарами, зокрема із Джеляловим, потрібно сприймати як тест для Кримської платформи
"Те, що трапилося 3-го і 4 вересня із кримськими татарами, зокрема з Наріманом Джеляловим, потрібно сприймати як тест для всієї Кримської платформи. Я це говорю абсолютно без перебільшення. Ми ані на хвилину не сумніваємося, що якщо зараз не зможемо дати жорсткої та чіткої відсічі російським репресіям щодо Нарімана й інших кримських татар, то обов’язково в різних формах відбуватимуться випади проти урядів держав, які були учасниками Кримської платформи", – сказав він.
Контекст:
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини й захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав і урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.
Офіційно діяльність Кримської платформи розпочато на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій.
На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії щодо окупованого Криму. Її відкрито до підписання іншими країнами, зазначав президент України Володимир Зеленський.
Російські силовики 3 вересня затримали жителя Сімферополя, кримського татарина Ельдара Одаманова. Обшук відбувся у справі про нібито вибух на газопроводі у селі Перевальне. Уночі 4 вересня затримали братів Азіза та Асана Ахтемових і Шевкета Усеїнова.
Уранці 4 вересня російські силовики прийшли з обшуком до Джелялова, після чого його вивезли.
Того самого дня до будівлі ФСБ у Сімферополі прийшли протестувати кримські татари. Силовики затримали там, за різними даними, від 40 до понад 50 осіб. Згодом їх відпустили.
Прокуратура АРК і Севастополя відкрила кримінальне провадження про викрадення людей і порушення недоторканності житла. Також у зв'язку із затриманням Джелялова та інших кримських татар було відкрито кримінальне провадження за ст. 438 Кримінального кодексу (порушення законів і звичаїв війни).
Президент України Володимир Зеленський вважає, що нові затримання на окупованому півострові пов'язані з початком роботи Кримської платформи. У МЗС України заявили, що окупанти переслідують кримських татар за підтримку Кримської платформи.
6 вересня підконтрольний окупантам "Київський районний суд" Сімферополя на два місяці заарештував Джелялова. По два місяці арешту дістали також брати Ахтемови. Їхні родичі Ескендер і Арсен Ахтемови дістали 10 і 15 діб адмінарешту. Захист Джелялова оскаржив арешт.
10 вересня Джелялова обвинуватили у скоєнні диверсії.