Чубаров заявив, що у стратегію деокупації Криму не внесли принципові пропозиції Меджлісу
Низка принципових пропозицій Меджлісу кримськотатарського народу не ввійшла у стратегію деокупації та реінтеграції анексованого Росією Криму, яку затвердила Рада національної безпеки і оборони України (РНБО). Про це написав у Facebook 11 березня голова Меджлісу Рефат Чубаров.
Представники Меджлісу брали участь в обговоренні початкового тексту публічної частини стратегії. Зокрема, вони пропонували включити в цю стратегію захист і реалізацію невід'ємного права на самовизначення кримськотатарського народу у складі суверенної та незалежної України.
У текст пропонували внести визначення статусу Криму, який буде "національно-територіальною автономією в межах Кримського півострова на основі реалізації кримськотатарським народом як корінним народом України свого права на самовизначення".
"Наші міжнародні партнери поки що не знайдуть чіткої відповіді на питання про те, яким буде статус Криму після відновлення державного суверенітету України над Кримським півостровом? І наскільки цей статус дозволить забезпечити державні гарантії збереження і розвитку на своїй землі корінного кримськотатарського народу", – зазначив Чубаров.
За його словами, секретар РНБО Олексій Данілов говорив, що пропозиції Меджлісу може врахувати Кабмін України під час розроблення заходів щодо реалізації цієї стратегії.
"Президент України відзначив своєчасність і важливість пропозицій, виказаних Чубаровим (цитата смислова), а також запропонував працювати над їх реалізацією спільно з урядом України, який і буде організовувати всю роботу над виконанням даної стратегії", – додав голова Меджлісу.
Водночас зауважив, що частину пропозицій і зауважень Меджлісу на засіданні РНБО все-таки врахували.
РНБО 11 березня схвалила проєкт стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованого Росією Криму. За словами Данілова, це "перший фундаментальний документ із часів окупації Кримського півострова Російською Федерацією, який дає чіткий дороговказ, у який спосіб ми будемо рухатися в питаннях деокупації Криму".
Росія окупувала Крим навесні 2014 року після незаконного референдуму. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ. На адмінкордоні між Кримом і материковою частиною України діє контрольно-пропускний режим.
На саміті, який відбудеться в Києві 23 серпня 2021 року, заплановано розпочати діяльність Кримської платформи, нового консультативного та координаційного формату, ініційованого Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, а також ухвалити документ із назвою Кримська хартія, який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.