Єнін: Росія зобов'язана забезпечити захист українських інвестицій на території Криму G

Єнін: Претензії Росії на Крим є незаконними
Фото: Eugene Enin / Facebook
Власність українських компаній в окупованому Росією Криму захищає Угода між урядами України та РФ про заохочення та взаємний захист інвестицій 1998 року, повідомив у коментарі виданню "ГОРДОН" заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін.

"Відповідно до міжнародного права, незаконна окупаційна влада зобов'язана захищати сторони, що не беруть участі в конфлікті. Територіальне застосування угоди між урядом України та урядом Російської Федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій 1998 року може охоплювати окуповані райони. Тому Росія зобов'язана забезпечити захист українських інвестицій на території Криму", – заявив дипломат.

Він підкреслив, що Росія не зможе вести подвійну гру й уникнути відповідальності.

"Претензії Росії на Крим є незаконними, необґрунтованими й мають юридичні наслідки. Насильно поширюючи свою юрисдикцію над територією Криму, Росія має виконувати зобов'язання, які із цього випливають. Правило єдиної позиції забороняє державі проводити подвійну гру – з одного боку користуватися перевагами, а з іншого – уникати зобов'язань. Цей принцип має широке застосування під час вирішенні спорів у міжнародних судових інстанціях", – сказав Єнін.

Апеляційний суд Парижа 30 березня 2021 року підтримав позицію міністерства юстиції РФ про відсутність юрисдикції в арбітражу за позовом на $1,3 млрд. Мін'юст РФ стверджував, що власність українського "Ощадбанку", а саме його відділення в Криму, не підпадають під дію Угоди про заохочення і взаємний захист інвестицій між державами, оскільки ці приміщення побудували ще за часів Радянського Союзу.

31 березня "Ощадбанк" заявив, що негайно оскаржить рішення Апеляційного суду Парижа.

"Ощадбанк" 2015 року повідомив, що має претензії до Росії у зв'язку з незаконним використанням його інвестицій в окупованому Криму й вимагав виплатити компенсацію, яка включає вартість втрати активів, бізнесу й відсотки. У січні 2016 року український банк ініціював арбітражний розгляд.

У листопаді 2018 року Арбітражний суд у Парижі визнав Росію винною й зобов'язав її відшкодувати збитки на суму $1,3 млрд. У серпні 2019 року міністерство юстиції РФ оскаржило рішення. У жовтні Паризький апеляційний суд відхилив апеляцію.