ЄСПЛ відхилив запит Росії про тимчасові заходи щодо скарги проти України. Відмова стосувалася подання води до Криму
Європейський суд із прав людини відхилив запит уряду Росії про застосування тимчасових заходів у межах скарги проти України. Про це сказав у коментарі "Європейській правді" 23 липня уповноважений у справах ЄСПЛ, заступник міністра юстиції України Іван Ліщина.
За його словами, ЄСПЛ офіційно повідомив Україну про міждержавну скаргу, яка надійшла від РФ. Суд відхилив заяву російського уряду про застосування так званого "правила 39", тимчасових забезпечувальних заходів, які Москва просила накласти на Україну на час розгляду скарги.
"Вони [Росія] просили, щоби суд зобов’язав Україну припинити "дискримінацію" російськомовного населення, невідкладно зупинити дію норм законодавства щодо мови освіти, тобто скасувати ухвалене освітнє законодавство, а також хотіли відновлення мовлення російських медіа і доступу до заблокованих сайтів", – зазначив чиновник.
За відомостями Ліщини, частину заяви до ЄСПЛ про "правило 39" росіяни подали англійською мовою. Іншу частину скарги проти України у Страсбург надіслали вже російською.
У скарзі проти України Росія просила застосувати "правило 39" щодо подання води до Криму, зобов'язавши Україну відновити водопостачання. У частині, що стосується "правила 39", Росія дістала відмову в повному обсязі, зазначило видання.
Контекст:
22 липня Росія вперше звернулася до Європейського суду з прав людини з міждержавною скаргою на іншу державу – Україну. Скарга стосується "загибелі мирного населення, незаконного позбавлення волі та жорстокого поводження з людьми" під час подій на Майдані в Києві й у Будинку профспілок в Одесі 2014 року, а також під час антитерористичної операції на Донбасі.
Також Росія звинувачує Україну в катастрофі літака рейсу MH17 "Малайзійських авіаліній", "практиці придушення свободи слова", "дискримінації російськомовного населення", блокуванні подання прісної води у Крим Північно-Кримським каналом та інших, із погляду Росії, порушеннях.
Міністр юстиції України Денис Малюська вважає, що звернення Росії в ЄСПЛ зі скаргою на Україну завершиться "неминучою поразкою" через юридичні порушення.
Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк сказав, що у скарги РФ немає юридичної перспективи.
Постійний представник президента в АРК Антон Кориневич заявив, що скарга Росії в Європейський суд із прав людини, зокрема на те, що Україна блокує подання прісної води в окупований Крим, є "абсолютно безпідставною".
За весь час у ЄСПЛ було подано 27 міждержавних скарг, дев'ять із них – проти РФ. П'ять скарг проти Росії подала Україна (з них одну, пов'язану з катастрофою MH17, – спільно з Нідерландами), ще чотири – Грузія. Росія досі міждержавних скарг у ЄСПЛ не подавала.