Лієв: Ми бачимо Крим міжнародним курортом, а Путін – непотоплюваним авіаносцем
Жителям окупованого Криму потрібно доносити інформацію, що наміри президента РФ Володимира Путіна розмістити на півострові ядерну зброю – це не питання захисту, а очевидний ризик для них, заявив колишній міністр курортів і туризму Автономної Республіки Крим Олександр Лієв.
Україна зацікавлена в розвиткові Криму як міжнародного курорту, а Росія розцінює окупований півострів лише як місце для своєї військової бази. Про це в інтерв'ю "Телеграфу" заявив колишній міністр курортів і туризму Автономної Республіки Крим Олександр Лієв, коментуючи інформацію про можливе розміщення на півострові ядерної зброї.
"Інформація про те, що таку підготовчу роботу вели, з'явилася ще кілька років тому. Навіть були чутки, що ядерну зброю до Криму вже завезли. Потім говорили, що це були деякі компоненти до того, що може перетворитися потім на ядерний арсенал. Імовірність розміщення ядерної зброї в Криму дуже висока. Очевидно, що мета захоплення Криму полягала в перетворенні його на військовий плацдарм, "непотоплюваний авіаносець". Півострів цікавий Росії саме для розміщення стратегічного, тактичного, наступального й оборонного комплексів у Чорному морі, що РФ і продемонструвала першими ж кроками. Особлива турбота й інтерес – до військових баз. Їх розгортають, зміцнюють і, цілком імовірно, вони отримають ядерне озброєння", – зазначив Лієв.
За його словами, багато жителів окупованого півострова практично ніяк не реагують на перспективу розміщення в їхньому регіоні ядерної зброї.
"Кримська громадськість дуже інертна, що вона й продемонструвала під час окупації. Потрібно розуміти, що по населенню Криму проїхали величезним пропагандистським катком. Але значна частина населення Криму сформувалася за незалежної України. Вона розуміє значення свободи слова, у неї є "паростки" критичного мислення, і це не варто скидати з рахунків. Кримчанам потрібно доносити інформацію, що розміщення ядерного потенціалу РФ у Криму – це не захист, а очевидний ризик. Смерть туризму й більшості тих сфер, які були в Криму традиційними. Це тільки воєнно-промисловий комплекс, де з 2,5 млн кримчан залучено лише приблизно 50 тис. Тому більшість програє. Це треба пояснювати, формуючи, культивуючи активну позицію кримчан. Ми бачимо Крим міжнародним курортом, а [президент РФ Володимир] Путін – непотоплюваним авіаносцем", – підкреслив Лієв.
У грудні 2020 року експерт із міжнародного морського права Богдан Устименко стверджував, що російська ядерна зброя вже в Криму.
Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг 14 січня 2021 року зазначав, що НАТО стежить за військовою присутністю Росії в регіоні Чорного моря й окупованому Криму й стурбований його розширенням.
24 січня українська розвідка повідомила, що РФ розмістила в Криму 32,5 тис. військових і відновлює ядерну інфраструктуру.
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна й більшість країн світу.