Окупанти подали апеляцію на рішення суду повернути скіфське золото Україні. В українському МЗС відреагували
"У Верховний суд Нідерландів надійшло звернення про скасування рішення Амстердамського апеляційного суду щодо передання Україні скіфського золота", – ідеться в повідомленні.
У суді підтвердили "РИА Новости" надходження від музеїв окупованого Криму касаційної скарги.
На інформацію про скаргу музеїв відреагувала у Facebook перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова. Вона нагадала, що 26 жовтня 2021 року суд другої інстанції підтвердив перше судове рішення щодо повернення Україні скіфського золота.
"Ми не здивовані, що російський окупант хоче продовжити свою брудну гру, щоб на якомога довше затягнути судовий процес, який уже триває сім років. Але скільки б це не тривало в часі, ми продовжимо захист своїх інтересів. Ми готові втретє довести приналежність артефактів до музейного фонду України вже у Верховному суді Нідерландів", – написала Джапарова.
Контекст:
На початку 2014 року в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі відбулася виставка "Крим: золото та таємниці Чорного моря". Експонати для неї надали київський та кримський музеї.
Після анексії Криму у 2014 році свої права на експонати колекції скіфського золота заявили і Київ, і підконтрольна Москві "влада" Криму.
У вересні 2014 року до України повернулося 19 експонатів виставки – та частина колекції, яку до експозиції зберігали в Музеї історичних коштовностей у Києві, решта 565 предметів залишилася в Нідерландах. Їх амстердамський музей вирішив не передавати Україні до рішення суду чи угоди між сторонами.
14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама ухвалив рішення повернути Україні скіфське золото та зобов'язав українську сторону виплатити Музею Алларда Пірсона за зберігання артефактів €111 тис. Представники кримських музеїв заявили, що "розчаровані та шоковані" результатом справи, й оскаржили рішення.
У жовтні 2021 року Апеляційний суд Амстердама вирішив повернути Україні колекцію скіфського золота, повністю відхиливши апеляційну скаргу окупаційної "влади" Криму, яка заявляла права на колекцію артефактів.
Заступник голови робочої групи з міжнародно-правових питань при постійному представництві Криму при президенті РФ Олександр Молохов повідомляв, що Росія має намір оскаржити рішення суду щодо скіфського золота у Верховному суді Нідерландів. У російському МЗС заявляли, що рішення суду щодо скіфського золота ставить під загрозу співпрацю між музеями Росії та Нідерландів.
24 січня 2022 року музеї тимчасово окупованого РФ Криму подали у Верховний суд Нідерландів касаційну скаргу на рішення Апеляційного суду Амстердама про передання Україні колекції скіфського золота.