Перший мер Севастополя Семенов: Коли Лавров одержав наш меморандум, втоптав сигарету в попільничку зі словами: "Ну це, хлопці, ви даремно" G

Лавров (на фото), за словами Семенова, на переговорах "зазвичай курив де можна і де не можна"
Фото: ЕРА
Перший мер Севастополя Віктор Семенов в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" розповів про реакцію міністра закордонних справ Сергія Лаврова на меморандум про порядок виведення російських військових до 2017 року, який підготувала Україна.

Перший мер Севастополя Віктор Семенов в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" розповів, що з приходом до влади третього президента України Віктора Ющенка між Києвом і Москвою завершився "букетно-цукерковий період".

"Уже за місяць після інавгурації [Ющенка] міністра закордонних справ і мене як заступника голови підкомісії з питань перебування ЧФ в Україні запросили до президента. Нам поставили завдання розв'язати питання про виведення флоту із Севастополя. Оскільки угода не передбачала односторонньої денонсації, МЗС підготувало меморандум між Україною та Росією і порядок виведення військових формувань ЧФ РФ до 2017 року", – сказав Семенов.

За його словами, план-графік мали підписати до кінця 2008 року.

"Меморандум передавав міністр закордонних справ України Володимир Огризко своєму російському колезі Сергієві Лаврову під час зустрічі в залі прийомів МЗС РФ у Москві. Зазвичай Лавров курив де можна і де не можна, водночас вальяжно струшуючи попіл. Пам'ятаю, у той момент, коли одержав меморандум, він буквально втоптав сигарету в попільничку зі словами "Ну це, хлопці, ви даремно". Почали збиратися хмари. Із конфіденційних розмов із заступником міністра закордонних справ і головкомом ВМФ РФ мені було абсолютно зрозуміло, що Росія не збирається покидати Севастополь", – зазначив він.

Семенов уточнив, що він проводив зустріч із заступником міністра закордонних справ РФ Григорієм Карасіним, хоча це був "не його рівень".

"[Карасін] мав зустрічатися з першим заступником міністра закордонних справ України, але попросив про особисту зустріч зі мною, оскільки я займався питаннями флоту. А з командувачем ВМФ Росії адміралом Володимиром Висоцьким я зустрівся під час підписання Харківських угод. Оскільки нас не пустили в зал, ми разом сиділи на підвіконні і розмовляли. Він ділився своїми міркуваннями начистоту", – додав Семенов.

Перший мер Севастополя Семенов: Коли ми зберемося повертати Крим, там будуть жити "материкові". Так місцеві називають тих, хто приїхав із неблагополучних регіонів РФ. Читайте повний текст інтерв'ю

Віктор Семенов керував Севастополем із 1992-го до 1998 року. Із 1998-го до 2004 року був генеральним консулом України в Санкт-Петербурзі. Був учасником змішаної російсько-української комісії зі співробітництва, де з жовтня 1997 року до вересня 1998 року очолював підкомісію з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України. Потім у ранзі посла з особливих доручень МЗС України із 2004-го до 2014 року був заступником голови цієї самої комісії. На початку 2014 року Семенов очолював робочу групу у МЗС України щодо ситуації у Криму та Севастополі.

Строк оренди Росією бази Чорноморського флоту у Криму спливав 2017 року, але 2010-го тодішні президенти України та Росії Віктор Янукович і Дмитро Медведєв підписали Харківські угоди, які передбачали пролонгацію строку перебування російського флоту у Криму до 2042 року.

Януковича через підписання документа в січні 2021 року повідомили про підозру у зраді. У березні СБУ відкрила кримінальне провадження про ймовірну держзраду з боку інших представників держвлади, причетних до підготовки та ратифікації угод.