Порошенко на допиті у справі Януковича: Це лакмусове питання. Крим український чи "Крым наш", як стверджують росіяни?
На сьогодні в України є численні докази агресії Російської Федерації проти суверенної держави. Про це заявив президент Петро Порошенко під час допиту у справі про держзраду екс-президента Віктора Януковича.
Президент України Петро Порошенко під час допиту в режимі відеоконференції в Оболонському районному суді Києва 21 лютого заявив, що з погляду міжнародного права Росія не мала права на свої дії в Криму в лютому–березні 2014 року, передає кореспондент "ГОРДОН".
Суд допитував чинного главу держави у справі про держзраду екс-президента Віктора Януковича.
Прокуратура поставила запитання: які причини окупації Криму у 2014 році?
"З погляду міжнародного права Російська Федерація як країна-агресор не мала жодних підстав діяти у спосіб, який вона продемонструвала, починаючи з лютого 2014 року. Думаю, буде можливість поставити це запитання тим, хто ухвалював рішення про агресію... Водночас дозвольте мені не погодитися з позицією, що Російську Федерацію було визнано агресором тільки у 2016 році", – сказав Порошенко.
Про те, що Росію можна вважати агресором лише з 2016 року, заявив захист Януковича.
За словами Порошенка, є резолюція щодо Криму Ради Безпеки ООН від 2014 року, згідно з якою РФ є агресором для міжнародної спільноти.
"Це взагалі дуже лакмусове питання. Для кожного українського громадянина, для кожного політика у світі, на яке він має відповісти: Крим український чи "Крым наш", як стверджують росіяни? Причому далеко не всі. В Україні конфлікт, громадянська війна чи факт агресії з боку Російської Федерації?.. Якщо ваша відповідь – Крим російський, в Україні громадянська війна, і жертви – це жертви громадянської війни, то висновок простий: це частина гібридної агресії, гібридної війни Російської Федерації проти суверенної незалежної держави, частина пропаганди РФ... На сьогодні в нас є численні докази і підготовлені за моїм дорученням судові процеси", – сказав Порошенко.
Янукович був президентом України з 2010-го до 2014 року. Після втечі з країни проживає в Росії.
В Оболонському суді Києва розглядають справу за обвинуваченням Януковича в держзраді. Йому інкримінують три статті Кримінального кодексу України: ч. 5 ст. 27 (державна зрада), ч. 2 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни), ч. 3 ст. 110 (пособництво в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, що спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки).
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.