"Суд" в окупованому Криму зачитав "вирок" для Джемілєва за три "злочини"

"Справи" проти Джемілєва "суд" в Армянську розглядав майже два роки
Фото: Мустафа Джемілєв / Twitter
22 квітня підконтрольний російській окупаційній владі суд кримського міста Армянськ заочно зачитав "вирок" лідеру кримськотатарського народу, депутату Верховної Ради від "Європейської солідарності" Мустафі Джемілєву. Про це повідомляє проєкт "Крим.Реалії".

"Суддя" Венера Ісроїлова вивчала матеріали "слідства" протягом 22 місяців і визнала Джемілєва винним за трьома статтями Кримінального кодексу країни-окупанта. "Вирок" зачитували чотири дні.

За нібито "незаконне придбання, передання, збут та зберігання зброї" Ісроїлова призначила покарання у вигляді одного року позбавлення волі та 15 тис. руб. (приблизно 5 тис. грн) та звільнила Джемілєва від покарання "у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до відповідальності".

За нібито "недбале зберігання вогнепальної зброї" "суддя" оштрафувала Джемілєва на 20 тис. руб. (приблизно 6 тис. грн) та звільнила від покарання "у зв'язку із закінченням строків давності".

За нібито "незаконне перетинання державного кордону Росії" Джемілєва "засудили" до двох років позбавлення волі умовно та звільнили "за амністією у зв'язку із 70-річчям Перемоги".

Джемілєв є колишнім уповноваженим президента України у справах кримськотатарського народу та екскерівником "Меджлісу". Організацію визнали в Росії екстремістською та заборонили 2016 року. Влада РФ заборонила Джемілєву в'їзд в окупований Крим і порушила проти нього кілька кримінальних справ.

За часів Радянського Союзу Джемілєв 15 років провів у місцях позбавлення волі за свою антирадянську діяльність.

Контекст:

Росія окупувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшістю країн світу. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.

Після окупації, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація із правами людини у Криму значно погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо – кримських татар.

У грудні 2021 року уповноважена Верховна Рада з прав людини Людмила Денісова повідомила, що у в'язницях Росії та окупованого Криму перебуває 121 громадянин України, 86 із них – кримські татари.