Окупанти у Криму відпустили кримського татарина, який був свідком захисту у справі Джемілєва

Менсітов (на фото зліва) повернувся втомленим, зазначає адвокат
Фото: Крымская солидарность / Facebook
Після кількох годин відсутності додому повернувся раніше вивезений російськими силовиками колишній голова Молодіжненського місцевого меджлісу і член Сімферопольського регіонального меджлісу кримських татар Ельдар Менсітов. Про це правозахисна спільнота "Кримська солідарність" повідомила у Facebook 8 вересня.

Менсітов був свідком захисту у відкритій окупаційною владою кримінальній справі щодо лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, зазначають правозахисники. Свідчення Менсітов давав у червні в "Арменському міському суді" Криму. Джемілєва судять заочно за "перетин державного кордону РФ" після заборони на в'їзд.

Російські силовики вивезли Менсітова з дому після слідчих заходів у ніч на 8 вересня.

"Менсітова відпустили з будівлі ФСБ, він повернувся додому. Адвокат Рефат Юнус повідомив, що [...] 51-річного Ельдара Менсітова з інвалідністю 3-ї групи допитали слідчі ФСБ, після цього він повернувся у свій будинок у селищі міського типу Молодіжне", – указано в повідомленні "Кримської солідарності".

За словами адвоката, Менсітова привезли назад самі силовики, він "стомлений, але почувається нормально".

Контекст:

В останній тиждень російські силовики активізували репресії проти кримських татар. Зокрема 3 вересня затримали жителя Сімферополя, кримського татарина Ельдара Одаманова. У нього провели обшук у справі про нібито вибух на газопроводі. Уночі 4 вересня затримали братів Азіза і Асана Ахтемових і Шевкета Усеїнова.

Уранці 4 вересня російські силовики прийшли з обшуком до заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, після чого його вивезли.

Того ж дня до будівлі ФСБ у Сімферополі прийшли протестувати кримські татари. Силовики затримали там, за різними даними, від 40 до понад 50 осіб. Пізніше їх відпустили.

6 вересня підконтрольний окупантам "Київський районний суд" Сімферополя на два місяці заарештував Джелялова. По два місяці арешту дали також братам Ахтемовим. Їхні родичі Ескендер і Арсен Ахтемови дістали 10 і 15 діб адмінарешту.

Президент України Володимир Зеленський вважає, що нові затримання на окупованому півострові пов'язані з початком роботи Кримської платформи.

У ФСБ Росії 7 вересня заявили, що Джелялов і Ахтемови нібито причетні до вибуху ділянки газопроводу в Криму. Російські силовики вважають вибух "диверсією" української розвідки. У коментарі "Радіо Свобода" речник Головного управління розвідки Міноборони України Микола Красний спростував інформацію окупантів, назвавши її провокацією.

Росія анексувала Крим і Севастополь після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ.

3 травня 2014 року Джемілєва не пустили до Криму, заявивши про заборону на в'їзд на півострів протягом п'яти років. Тисячі кримських татар у відповідь прийшли до контрольно-пропускного пункту під Арменськом, щоб заблокувати трасу, яка веде до півострова. Тодішня "прокурорка Криму" Наталія Поклонська звинуватила кримських татар у "незаконних публічних акціях екстремістського характеру".

У квітні 2020 року Слідком Росії повідомив про висунення Джемілєву обвинувачень за трьома кримінальними статтями: перетин держкордону Росії іноземним громадянином, в'їзд яким до Росії не дозволено, вчинений групою осіб за попередньою змовою (ч. 3 ст. 322 Кримінального кодексу РФ); недбале зберігання вогнепальної зброї, яке створило умови для її використання іншою особою, якщо це спричинило тяжкі наслідки (ст. 224) і незаконне придбання та зберігання боєприпасів (ч. 1 ст. 222).

За словами адвоката Миколи Полозова, проти Джемілєва використовують матеріали справи його сина Хайсера, засудженого раніше до тюремного строку за вбивство з необережності та зберігання зброї.

27 травня окупаційна влада у Криму завершила розслідування кримінальної справи стосовно Джемілєва. Про передання цієї справи в "суд" стало відомо в червні від Полозова.