У Криму окупанти засудили кримського татарина до семи років ув'язнення за те, що він позичив 500 грн – Лубінець
Російська окупаційна влада Криму відправила 21-річного Аппаза Куртамета за ґрати на сім років нібито за фінансування добровольчого батальйону "Крим" на суму 500 грн. Про це 22 квітня повідомив у Telegram уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
"Сім років позбавлення волі в колонії суворого режиму з відбуванням першого року у в'язниці. Такий вирок підконтрольний Росії "Київський райсуд Сімферополя" ухвалив щодо кримського татарина Аппаза Куртамета. 21-річного хлопця окупанти обвинуватили у "фінансуванні" добровольчого батальйону "Крим". [...] За версією слідства, він переказав 500 грн представнику батальйону. Насправді Аппаз позичив у борг ці гроші знайомому, котрий на той час вступив до добробату", – написав він.
Український омбудсмен назвав подію "черговим ганебним судилищем над громадянином України".
"Куртамета російські силовики затримали 23 липня 2022 року на адмінмежі з тимчасово окупованим Кримом, куди він прямував до родичів. Того ж дня зв'язок із ним зник. Про його місцеперебування не було відомо до 8 жовтня. Наприкінці лютого цього року окупанти розпочали судилище", – пояснив Лубінець.
Він пов'язав дії окупантів із продовженням Росією репресивної політики щодо кримських татар, які є корінним народом Криму.
"Усі обвинувачення на адресу громадян України є надуманими і мають політично вмотивоване підґрунтя, а вироки – незаконними. Міжнародне гуманітарне право забороняє державі-окупанту застосовувати своє кримінальне законодавство на окупованій території", – наголосив Лубінець.
Він закликав світову спільноту "посилити політико-дипломатичний тиск на РФ до повного і безумовного звільнення всіх незаконно утримуваних українських громадян".
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров прокоментував вирок у Facebook 21 квітня.
"Усі мразі – "слідчі", "судді" (зокрема, "суддя" Оксана Карчевська) та інша нечисть із каральних органів Російської Федерації, які сфальсифікували обвинувачення щодо Аппаза Куртамета, – обов'язково будуть покарані. І цей час, час помсти російським окупантам і їхнім прислужникам, настане незабаром", – заявив він.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Після окупації, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація із правами людини у Криму значно погіршилася. Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які насмілюються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.
24 лютого 2022 року окупанти повномасштабно вторглися в Україну, зокрема через адмінкордон із Кримом.
15 лютого 2023 року представництво президента України в Автономній Республіці Крим повідомило, що Росія незаконно утримує 181 політв'язня, 116 із них – кримські татари.