Україна мала воювати з Росією ще за Крим, кровопролиття було б не таке, як зараз – Джемілєв

Джемілєв зазначив, що українські військові перебували у Криму саме для захисту держави
Фото: ЕРА

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив проєкту "Крим.Реалії" в інтерв'ю, яке опублікували 13 березня, що у 2014 році, коли Росія розпочала окупацію Криму, українській армії треба було давати агресору збройну відсіч.

"Я належу до тих, хто вважає, що незважаючи на явну відсутність паритету у військовій могутності, Україна мала відразу ж почати збройну відсіч агресору, дати наказ українським військовим частинам у Криму відкривати вогонь хоча б під час спроби росіян їх роззброїти, і вже у всякому у разі не здавати своєї зброї окупантам", – сказав він.

Лідер кримськотатарського народу нагадав, що спочатку президент РФ Володимир Путін заявляв, що "зелені чоловічки" – це не російські війська.

"Для чого тоді потрібно було Україні утримувати військові частини в Криму, якщо не для відсічі та захисту держави? Якби й тоді Росія одразу не відступила і розв'язала війну, то, напевно, треба було оголосити загальну мобілізацію, закликати народ до тотального спротиву. Треба було якомога раніше зупинити похід [російського терориста Ігоря] Гіркіна і розповзання російського впливу на Донбас. Звісно, було б кровопролиття, але точно не в таких масштабах, як зараз", – пояснив Джемілєв.

За його словами, "тільки у цьому випадку можна було розраховувати на широку підтримку Заходу зброєю, фінансами та посиленням санкцій проти агресора".

"Допомагають лише тим, хто сам щось робить за своє праве діло. Тоді в кулуарах говорили не лише про те, щоб не провокували Росію, не виводили війська, а й про те, що "ми допоможемо, але ви самі хоч постріляйте", – підкреслив Джемілєв.

Контекст:

Росія окупувала Крим після блокування українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.

24 лютого 2022 року Росія повномасштабно вторглася на материкову частину України, зокрема, з Криму.

Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму. Президент України Володимир Зеленський не відкидав звільнення півострова у невійськовий спосіб. "Якщо хтось готовий запропонувати нам деокупацію Криму у невійськовий спосіб, я буду тільки за", – говорив він у листопаді.

У грудні начальник української військової розвідки Кирило Буданов заявляв, що Крим повернуть і у військовий, і у дипломатичний спосіб. "Наші підрозділи зайдуть туди зі зброєю в руках", – сказав Буданов.

10 лютого 2023 року міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук повідомила, що Україна розпочала підготовку управлінських кадрів для Криму.

У березні секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що альтернативи звільненню Криму у військовий спосіб немає.