Україна відремонтувала буксир "Яни Капу", який у 2018 році захопила РФ

"Яни Капу" був на ремонті з лютого 2019 року
Фото: mil.gov.ua
Обороноздатність українського рейдового буксира "Яни Капу", який Росія повернула з полону у 2019 році, відновлено, він зможе виконувати завдання за призначенням.

Доковий ремонт українського рейдового буксира "Яни Капу", який у 2018 році захопила російська ФСБ, завершено. Про це 25 грудня повідомило видання "ArmiaInform".

Буксиру повернули обороноздатність, він зможе виконувати завдання за призначенням. Під час ремонту на "Яни Капу" очистили, виправили недоліки, замінили пошкоджені фрагменти корпусу і палуби та пофарбували їх.

Відновлено системи головного двигуна, зокрема здійснено ремонт газоходу, паливних насосів, клапанів пожежної системи і компресорів. Також на буксирі провели ремонт донно-забірної апаратури, рульового і якірного пристроїв, електроустаткування, внутрішніх приміщень, зазначило видання.

"Яни Капу" стояв на ремонті в Одесі – у порту його постійної дислокації – від початку травня 2020 року. Туди його перебазовували після тривалого ремонту (він почався в лютому 2020-го) на військово-морській базі в Очакові Миколаївської області. В Одесу буксир прибув своїм ходом.

25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які поверталися в Одесу після спроби пройти через Керченську протоку в Азовське море. Російські силовики затримали 24 українських моряків, пізніше їх заарештували у кримських "судах" і перевезли в Москву. Усім українцям висунули обвинувачення в незаконному перетині кордону РФ.

У квітні 2019 року Україна звернулася до Міжнародного трибуналу з морського права, вимагаючи як тимчасові заходи зобов'язати РФ негайно звільнити моряків і кораблі. Російська сторона відмовилася від участі у слуханнях.

25 травня суд у Гамбурзі зобов'язав Росію негайно звільнити три затримані українські кораблі, а також 24 затриманих моряків і дозволити їм повернутися в Україну. Термін виконання рішення сплив 25 червня.

7 вересня між Україною і РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Серед тих, хто повернувся на батьківщину, – захоплені Росією після інциденту біля Керченської протоки 24 українські моряки. Справу проти них у РФ не закрили.

У листопаді Росія погодилася повернути кораблі. 20 листопада вони прибули до Очакова. Президент України Володимир Зеленський зазначав, що Росія повернула кораблі без будь-яких умов.

Начальник Генштабу Руслан Хомчак заявив, що кораблі було пограбовано.

За попередньою оцінкою, сума збитків, завданих Росією трьом кораблям Військово-морських сил ЗСУ, становить щонайменше 55,5 млн грн, говорив заступник постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Ігор Лоссовський.