В українському космічному центрі показали знімки, як Росія нарощує військову присутність у Криму
Дані Національного центру управління та випробувань космічних засобів України про зведення російськими окупантами військових об'єктів у Криму буде передано Службі безпеки і Збройним силам України.
У Національному центрі управління та випробувань космічних засобів України фіксують нові військові об'єкти РФ, які з'являються в окупованому Криму. Про це повідомляє проєкт "Крим.Реалії" видання "Радіо Свобода", якому фахівці центру передали відповідні дані.
На одному з найсвіжіших знімків зафіксовано селище Новоозерне неподалік озера Донузлав. Наприкінці 2020 року там практично посеред степу з'явилася військова база. За словами начальника інформаційно-аналітичного центру Національного космічного центру України Сергія Янчевського, ще 2018 року на цьому місці були розвалені корівники.
"Уже 2019 року і протягом 2020 року тут з'явилася велика військова частина. Це база зберігання на випадок війни. Наприклад, коли проводять мобілізацію, то людей треба чимось озброювати, і це озброєння зберігають саме в такому місці. Це сотні артилерійських систем, броньована техніка тощо", – пояснив він.
На знімках із космосу також видно, що біля Керчі впритул до траси "Таврида" з'явилися нові радіолокаційні станції та щонайменше вісім ракетних комплексів С-400. А на околиці Євпаторії побудовано велику радіоантену діаметром приблизно 30 метрів. Водночас у колишньому українському космічному центрі у Євпаторії тепер базуються військово-космічні сили Росії.
Поблизу Севастополя російська армія побудувала новий об'єкт. На архівному (фото зліва) космічному знімку видно, як починаючи з 2016 року на порожньому місці побудували (фото праворуч) радіотехнічну станцію з десятком супутникових антен-"тарілок", середній діаметр кожної з яких приблизно п'ять метрів.
"Космічний центр зафіксував ще десятки різних новобудов і модернізацій, які проводить Росія у Криму. Ці дані потім потрапляють у СБУ і Збройні сили України. А там уже їх аналізують і оцінюють загрозу з Криму з боку Росії", – уточнили в центрі.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Україна та більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ. Наразі між материковою Україною та Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
У грудні 2020 року експерт із міжнародного морського права Богдан Устименко стверджував, що у Криму вже є російська ядерна зброя.
Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг 14 січня 2021 року зауважував, що НАТО стежить за військовою присутністю Росії в регіоні Чорного моря та окупованому Криму і стурбований її розширенням.
24 січня українська розвідка повідомила, що РФ розмістила у Криму 32,5 тис. військових і відновлює ядерну інфраструктуру.