Заарештований у Криму журналіст Єсипенко знову заявив про тортури, він психологічно розчавлений – адвокат

Єсипенка затримали у Криму в березні 2021 року. Він заявляв про тортури у квітні
Фото: crimean-solidarity.org
Заарештований окупаційною "владою" Криму фрілансер "Радіо Свобода" Владислав Єсипенко 6 вересня на засіданні "суду" в Сімферополі заявив про тортури. Про це його адвокат Дмитро Дінзе розповів проєкту "Крим.Реалії".

"Єсипенко дав свідчення, в яких він не визнав своєї провини, заперечував повністю ставлення до висунутого обвинувачення. Розповів, як події із ним відбувалися. Розповів він конкретно, що гранату йому підкинули співробітники ФСБ, які потім під тортурами змусили його зізнатися у скоєнні злочину. Він розповів, що його відвозили до підвалу, де катували струмом, прикріплюючи електроди до вух, до шиї (наскільки він пояснив), плюс вони його ще били в пах і чинили психологічний тиск. Назвав два імені – Фазіль та Олександр, співробітники ФСБ, які його катували. Вказав, що оперативний співробітник Коровін здійснював психологічний тиск", – розповів Дінзе.

Адвокат повідомив, що Єсипенко зараз психологічно розчавлений.

"Він досі вважає, що його життю і здоров'ю загрожує небезпека, адже співробітники ФСБ сказали, що якщо він не буде залишатися на початковій позиції – зізнаннях, – то у нього будуть великі неприємності, буде значний строк. Він сприймає всі ці погрози реально, боїться за своє здоров'я. У нього досі напади панічних атак, він звертається до психолога. Те, що з ним сталося, не минуло безслідно, через тортури у нього утворюються провали в пам'яті", – додав Дінзе.

За його словами, співробітник ФСБ сказав у суді, що 10 березня Єсипенка відпустили з ФСБ і наступного дня він нібито сам прийшов назад для участі в "оперативно-розшукових" заходах. Насправді такого не було, підкреслив адвокат.

Контекст:

За даними "Ґрат", 2014 року Єсипенко із сім'єю покинув Крим, у нього, крім українського, є й російський паспорт. Він живе у Кривому Розі.

ФСБ Росії повідомила про затримання Єсипенка 16 березня 2021 року. У заяві його назвали громадянином РФ. У Росії стверджують, що Єсипенко нібито збирав у Криму інформацію для українських спецслужб, а в його автомобілі виявили предмет, схожий на саморобний вибуховий пристрій. "Ґрати" писали, що Єсипенка затримали ще 10 березня. 9 березня він був на акції покладання квітів до пам'ятника поету Тарасові Шевченку в Сімферополі разом із представниками Українського культурного центру у Криму, а наступного дня перестав виходити на зв'язок.

12 березня "Київський райсуд Сімферополя" заарештував Єсипенка на два місяці, він перебуває в СІЗО в Сімферополі.

Служба зовнішньої розвідки України назвала пропагандистською акцією заяву ФСБ про затримання у Криму нібито українського агента. У відомстві заявили, що "ФСБ створює потрібний Кремлю фон для "святкування" роковин окупації Криму".

Єсипенко 6 квітня зміг зустрітися з незалежним адвокатом Олексієм Ладіним. Журналіст передав лист, у якому розповів, що співробітники ФСБ катували його струмом. Українська омбудсменка звернулася до уповноваженої з прав людини в Росії Тетяни Москалькової з вимогою перевірити факти безпідставного затримання Єсипенка, а також інформацію про застосування до нього тортур.

Звільнити Єсипенка закликали США, а також Європейська та Міжнародна федерації журналістів.

Пізніше окупанти висунули Єсипенку нові обвинувачення – у незаконному перевезенні або носінні зброї.

6 липня "райсуд" у Сімферополі почав розглядати по суті справу Єсипенка, повідомило видання "Крим.Реалії".

11 липня дружина Єсипенка Катерина розповіла, що чоловікові погрожували новими тортурами.

15 липня російський прокурор у Сімферополі оголосив обвинувальний висновок у справі Єсипенка – його обвинувачують у виготовленні вибухівки та зберіганні зброї, максимальний строк покарання за сукупністю двох статей – 18 років позбавлення волі. Обвинувачень у шпигунстві і роботі на українську розвідку, про які спочатку заявляла ФСБ РФ, в обвинувальному висновку немає.

МЗС України 16 липня висловило рішучий протест у зв'язку з незаконним судовим процесом над Єсипенком.