Зеленський: Звільненням Криму ми поставимо історичну крапку у будь-яких намаганнях Росії ламати життя українцям
Звернення глави держави опублікувала пресслужба ОП.
"У 2014 році російська агресія розпочалася саме із захоплення Криму. Логічно, що звільненням Криму ми поставимо історичну крапку в будь-яких намаганнях Росії ламати життя українцям та всім народам Європи, Азії, на підкорення яких Кремль колись претендував. Міжнародне право переможе саме тут, на землях України: на Донбасі, у Приазов'ї, в Херсонській області й у Криму", – сказав президент.
Він подякував усім, хто наближає перемогу та допомагає людям на окупованих територіях.
Контекст:
Росія анексувала Крим і Севастополь після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
26 лютого 2014 року, ще до окупації півострова Росією, біля кримського парламенту в Сімферополі проводили два мітинги: на одному виступали за єдність України, на іншому були прибічники анексії на чолі з нинішнім підконтрольним Кремлю "главою Криму" Сергієм Аксьоновим. На акції сталися сутички, двоє людей загинули. Кримська правозахисна група повідомляла, що у "справі 26 лютого" проукраїнським активістам у Криму ухвалили вісім вироків, зокрема до восьми років позбавлення волі в колонії суворого режиму засудили Чийгоза. Його звільнили у 2017 році в межах обміну.
Указом Зеленського 2020 року 26 лютого офіційно визнали Днем спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму. Зеленський не відкидав звільнення півострова у невійськовий спосіб.
У грудні начальник української військової розвідки Кирило Буданов заявляв, що Крим повернуть і у військовий, і в дипломатичний спосіб. "Наші підрозділи зайдуть туди зі зброєю в руках", – сказав Буданов.