Держдеп США виділив $7 млн на захист культурної спадщини в Україні

В Україні до кінця минулого року було пошкоджено або зруйновано через російську агресію приблизно 1,2 тис. об'єктів культурної інфраструктури
Фото: kharkivoda.gov.ua
Державний департамент США 23 лютого оголосив про виділення $7 млн на захист культурної спадщини України. Про це повідомили на сайті Держдепу.

"Оскільки культурна самобутність і спадщина України перебувають під постійною загрозою та атаками з боку російських військ, бюро у справах освіти та культури Державного департаменту США оголосило, що його Ініціатива реагування на культурну спадщину України інвестує $7 млн на підтримку зусиль України щодо захисту своєї культурної спадщини", – ідеться у повідомленні.

Ініціативу реагування на культурну спадщину України розробили для підтримки зусиль України щодо захисту та відновлення об'єктів і колекцій української культурної спадщини, а також щодо розширення і зміцнення державно-приватного партнерства з громадянським суспільством в Україні.

"Ініціатива віддаватиме перевагу об'єктам і колекціям культурної спадщини, на які безпосередньо вплинула жорстока війна Росії в Україні", – додали у Держдепі.

Планують, що вона підтримуватиме документування пошкоджених об'єктів і колекцій для підзвітності, захист від пошкоджень і пограбувань, аварійну стабілізацію пошкоджених об'єктів, розроблення і реалізацію планів збереження і відбудови, координацію реагування у зв'язку з об'єктами культурної спадщини і спеціалізоване навчання.

Зазначають, що додаткове фінансування у сумі $7 млн виділяють завдяки багаторічній співпраці з урядом України через Фонд послів США зі збереження культурної спадщини (AFCP).

Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко розповів у Telegram, на що спрямують ці кошти.

"Перш за все це фіксація руйнувань культурної спадщини і створення цифрової мапи. Друге – допомога у консервації і частковій реставрації будівель, які постраждали після війни. Третє – розбудова національної системи захисту культурної спадщини. Це стосується як розробки нормативних документів і створення цифрових реєстрів, так і забезпечення наших закладів необхідним обладнанням", – написав він.


Контекст:

Мінкульт у середині березня 2022 року створив ресурс для документування воєнних злочинів проти людяності та об'єктів культурної спадщини, скоєних армією Росії. Переглянути уже зафіксовані факти злочинів можна за посиланням.

Станом на кінець 2022 року в Україні було пошкоджено або зруйновано через російську агресію 1189 об'єктів культурної інфраструктури, повідомляли в Мінкульті. Зазнали пошкоджень понад 450 бібліотек, понад 60 музеїв і галерей, приблизно 20 театрів і філармоній, понад 90 закладів художньої освіти, додали у відомстві.

У Мінкульті зазначили, що на окупованих територіях неможливо порахувати точну кількість об'єктів культурної інфраструктури, які зазнали пошкоджень під час бойових дій та окупації.