Два пам'ятники Пушкіну в Києві втратили статус об'єктів культурної спадщини, які охороняють – Мінкульт
"Міністерство культури та інформаційної політики визнало такими, що не підлягають занесенню до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, об'єктів культурної спадщини два пам’ятники російському поету Олександру Пушкіну в Києві. Відповідний наказ підписав міністр [...] Олександр Ткаченко", – ідеться в повідомленні.
У відомстві зазначили, що йдеться про погруддя Пушкіна на вулиці Михайла Омеляновича-Павленка, 1 та погруддя Пушкіна на вулиці В'ячеслава Чорновола, 37а.
Рішення ухвалили відповідно до закону "Про охорону культурної спадщини" та з урахуванням інших рішень і документів.
3 травня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №8273, згідно з яким "пам'ятки, які звеличують події та осіб, що пов'язані з реалізацією російської імперської політики, спрямованої на підкорення України, переслідування учасників боротьби за незалежність", – не підлягають внесенню до Державного реєстру нерухомих пам'яток і їх має бути вилучено з нього у тому разі, якщо вони раніше були занесені у цей реєстр. Президент України поки що не підписав законопроєкт, документ на підпис йому передали 8 травня.
Контекст:
Після відкритого вторгнення Росії 24 лютого 2022 року в Україні почали масово відмовлятися від назв, пов'язаних із країною-агресором, зокрема перейменовувати вулиці, а також демонтувати пам'ятники, зокрема Пушкіну.
У червні 2022 року при Мінкульті та Українському інституті національної пам'яті було створено новий орган – Раду з дерусифікації, декомунізації та деколонізації. Серед її завдань – координація перейменування топонімів та демонтажу радянських пам'яток.
За минулий рік пам'ятники Пушкіну прибрали у Харкові, Миколаєві, Дніпрі, Житомирі, Ужгороді, Тернополі, Краматорську й інших містах.