Кличко розповів про терміни будівництва метро на Троєщину
За словами мера Києва Віталія Кличка, він не може нічого обіцяти стосовно будівництва лінії метро до столичного житлового масиву Троєщина.
Лінію метрополітену до столичного житлового масиву Троєщина вдасться побудувати за 3–5 років за умови фінансування, заявив в ефірі телеканала "112 Україна" 13 жовтня мер Києва Віталій Кличко.
"Що стосується метро на Троєщину, не буду маніпулювати, ні в якому разі не буду щось обіцяти: якщо буде фінансування, це питання 3–5 років", – сказав Кличко.
Він додав, що до кінця 2020 року планують поліпшити автосполучення між лівим і правим берегами столиці. За словами Кличка, 75 мостів через Дніпро в передаварійному стані, три – в аварійному, серед них міст Метро і міст Патона.
"Там ускладнений рух, але ми повинні зробити, щоби вони не рухнули. Десятками років не вкладалися гроші в інфраструктуру, і ми зараз усі сили кинули на те, щоб ці мости далі продовжували виконувати свою функцію. До кінця наступного місяця протока біля Гідропарку буде вже повністю відкрита – роботи йдуть і вдень, і вночі", – зазначив Кличко.
Він підкреслив, що також ремонту потребують Південний і Північний мости, Подільсько-Воскресенський міст.
У квітні 2017 року повідомляли, що китайська компанія China Railway International Group (CRIG) зацікавилася будівництвом у Києві Подільсько-Вигурівської лінії метрополітену до житлового масиву "Вигурівщина-Троєщина". Гілка буде майже повністю наземною.
У травні того самого року заступник голови Київської міської державної адміністрації Микола Поворозник повідомив, що нова гілка метро "Троєщина – Вокзальна" в Києві налічуватиме 14 станцій, три з яких зроблять пересадковими.
У жовтні 2018 року Кличко підписав розпорядження, згідно з яким із 2018-го до 2020 року потрібно розробити проєктну документацію, провести її експертизу та затвердити.
28 вересня 2019 року міністр інфраструктури України Владислав Криклій повідомив, що в Києві можуть побудувати наземне метро, яке зв'яже з іншими районами столиці, зокрема, Троєщину. "Ми будемо обов'язково говорити про київське наземне метро, назвемо це так. Аналог кільцевого швидкого трамвая. Я не знаю навіть, із чим це порівняти. Це в Німеччині називається S-Bahn. Це одна з можливостей, як ми можемо нарешті вирішити проблему з наземним електричним транспортом на Троєщині", – сказав він. За словами міністра, такий проєкт "у кілька разів дешевший" і вирішує проблему транспортування з лівого берега на правий.