"В Україні перебуваєш, зрозумів?" У Києві на акції протесту жорстко затримали білоруса. Відео

Затримували білоруса співробітники Нацгвардії
Фото: svaboda.org
22 травня в Києві біля посольства Білорусі під час перформансу проти білоруської влади силовики жорстко затримали білоруського опозиціонера Петра Маркелова, який живе в Україні. Відео інциденту опублікувало "Радыё Свабода".

Затримання співробітники Нацгвардії провели, коли Маркелов намагався перекинути через огорожу посольства мішки з гноєм, зазначає радіостанція. Білоруса повалили на бруківку, наділи наручники і попередили, що його можуть депортувати за порушення громадського порядку.

"Ти в Україні зараз перебуваєш, ти зрозумів? Ти зрозумів мене?" – кричав один із силовиків.

Розкиданий гній залишився на асфальті, коли Маркелова повели.

9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, котрий перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня в країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали до 100 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.

23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, вперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали на телебаченні. Деякі держави, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.

Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку в країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, оприлюднять у 2021 році), а вже після цього провести нові вибори.

Станом на 21 травня в Білорусі політичними в'язнями визнано 406 осіб, повідомив правозахисний центр "Весна". Більшість із них потрапила під кримінальне переслідування після президентських виборів.